Bolvadin Heybeli Kaplıcası

Bolvadin Heybeli Kaplıcası, Afyonkarahisar, Bolvadin, Gezilecek Yerler Bolvadin Heybeli Kaplıcası, Afyonkarahisar, Bolvadin, Gezilecek Yerler

Adres: Heybeli Kaplıcası,Bolvadin ,Afyonkarahisar

Heybeli Kaplıcaları, Bolvadin’e 27 km, Afyon’a 25 km. Afyon ile Bolvadin Karayolu’nun üzerinde bulunuyor.
Kaplıcanın tarihi Roma devrine dayanıyor ve yüzyıllardır şifa dağıtıyor. Malum, Afyon bölgesi kaplıcalarıyla ünlü bir şehrimiz ama, Bolvadin’deki suyun özelliği diğer kaplıcalarda pek bulunmuyormuş.Romatizmal hastalıklardan mide rahatsızlıklarına, kadın hastalıklarından cilt hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiği, bizzat tedavi olanlar tarafından heyecanla dile getiriliyor.Bir hafta önce bastonla gelen kişilerin tesislerden ayrılırken yürüyerek gittikleri anlatılıyor.
Suyla gelen şifanın artık inkâr edilemez bir boyutta olduğu Bolvadin’de daha iyi anlaşılıyor. “Hava bedava, su bedava” sözleri sanki Bolvadin’e göre söylenmiş.
Heybeli Kaplıcaları’nın işletmesini belediye kendisi yapıyor. Kaplıcanın misafirleri arasında hemen hemen Türkiye’nin her yanından gelenler var. Tabii, ağırlıklı olarak yöre halkı daha çok istifade ediyor.

Kaplıcanın bir diğer ilginç yönü de, düğünlerde gelin hamamı olarak kullanılması. Köylerde düğün yapan aileler, gelin kızı düğünden önce kalabalık bir grupla kaplıcaya getiriyorlar, kadınlar hamamında eğleniyorlar, sonra da piknik yaparak köye dönüyorlar.

Heybeli Kaplıcaları, ortanın biraz üstünde, orta ve ortanın altında gelir gruplarına sahip ailelerin gelebileceği bir yer. Çok zenginler konfor adına istediklerini bulamayabilirler, o yüzden gelir durumu belirttim.Hem tatil, hem şifa arayanlar için bulunmaz bir mekân. Apart otel olarak kullanılan evler, beş kişilik aileyi çok rahat barındıracak şekilde düzenlenmiş. Fiyatlar da oldukça ehven.Şifa bulmak isteyenler en az bir hafta kalmalıymış. Adana’dan gelen bir aileyle tanıştım. Her yıl gelip dört ay kalır, Adana’ya geri dönermiş. Böyle uzun süre kalan aileler de var.Bu arada; emekli olan, kendi yağı ile kavrulan ve işi olmayan kişiler için de bulunmaz bir yer. Huzur, sevgi ve ilgi arayanlarla ataerkil bir ailede yaşamak isteyenlerin tam yeri. Buraya gelen herkes, kendisini akrabası bol bir mahallede gibi hissediyor. Heybeli’de her şey mütevazi. Yiyecek ve içecek için Abdil emmiye ait bir market, bir lokanta, bir de kahvehane mevcut. Kaplıcada dört ayrı havuz var; ikisi hanımlar için, ikisi de beyler için düzenlenmiş. Kaplıcanın içinde küçük de bir cami bulunuyor, namaz öncesi ve sonrası tanışmalarla başlayan sohbetlerin tadına doyum olmuyor.(kynk:http://bolvadinheybelikaplicasi.blogcu.com/bolvadin-heybeli-kaplicalari)

Şehrini Seç