Bolvadin Çarşı Cami

Bolvadin Çarşı Cami, Afyonkarahisar, Bolvadin, Tarihi Yerler Bolvadin Çarşı Cami, Afyonkarahisar, Bolvadin, Tarihi Yerler

Adres:Çarşı Cami ,Bolvadin,Afyonkarahisar

Merkez Çarşı Camii Beylikler devrine aittir. Caminin kitabesinden anlaşıldığına göre Eşrefoğulları Beyliği zamanında Mübarezeddin Mehmet Bey tarafından 1320 tarihinde külliye olarak yapılmıştır. 1320 yılı Mayıs ayında muhteşem bir törenle ibadete açıldı. 1553 yılında yıkıldı. 1553 yılında Mimar Sinan tarafından kubbeli bir camii yaptırılır. Bu cami vakıf kayıtlarında kubbeli cami ismi ile alınır.

Bolvadin Müftülüğünden Osman Hulisi Efendi tarafından kurulan dernekçe cami yıktırılmış, Afyonlu Mimarlardan George Parmakyan'a yeniden yaptırmıştır. Çarşı Camii 1904 yılında büyük bir törenle ibadete açılmış, bir süre yeni Camii ismini almış, daha sonra büyük olduğundan Ulu Camii adını almıştır. Mihrabındaki duvar terazilerinden dolayı Döner Taşlı Cami de denmiştir. Ancak caminin Rüstem Paşa tarafından yapıldığı şekliyle kalmayıp esaslı değişikliğe uğramıştır. Esasen halk camiden genellikle asıl adıyla söz etmeyip çarşı merkezinde olduğundan Çarşı Cami olarak söylenilmektedir.

İlçede 03.02.2002 tarihinde meydana gelen depremde büyük hasar gören caminin, minaresi şerefeye kadar yıkılmış, daha sonra 05.08.2002 tarihinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmış ve bu tarihi eser büyük zarar görmüştür.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Çarşı Camii tadilat ve tamiratı yapılarak 30.09.2005 tarihinde törenle ibadete açılmıştır. (kynk:http://wowturkey.com)

Şehrini Seç