Sinanpaşa Geleneksel Kültür Sanat Ve Bezelye Festivali

Sinanpaşa Geleneksel Kültür Sanat Ve Bezelye Festivali, Afyonkarahisar, Sinanpaşa, Sosyal Alanlar Sinanpaşa Geleneksel Kültür Sanat Ve Bezelye Festivali, Afyonkarahisar, Sinanpaşa, Sosyal Alanlar

Adres:Sinanpaşa/Afyonkarahisar

Sinanpaşa Geleneksel Kültür-Sanat ve Bezelye Festivali, Afyon’un bir ilçesi olan Sinanpaşa’da kutlanan bir şenliktir. Haziran ayında kutlanan festivallerden biridir. İlçenin en geniş meydanında yapılmaktadır. Genellikle il ve ilçe bürokratlarının katıldığı bu festivalde bezelye üreticilerine destek sağlanır ve halk bezelye konusunda bilinçlendirilir. Öncelikle üst düzeyde bir bürokratın konuşmasıyla başlayan festivalde, akabinde Sinanpaşa Belediye Başkanı konuşma yapar. Törene katılanların arasında askeriyeden rütbeli subay ev astsubaylar da bulunur. Açılış konuşmasından sonra Afyon yöresine has halk oyunları sergilenir. Halk oyunlarından sonra orta oyunları veya kısa skeçler ile bir gösteri yapılır. Değişik yöreden gelen ve festivale katılan halk oyunları ekipleri de gösterilerini yaparlar. Aynı zamanda konserlere de yer verilir.

İlçenin bir noktasına açılan standlarda ise çeşitli ürünlerin tanıtımı yapılır. Genellikle kitap, el işi örgüler, el yapımı halılar ve el sanatlarının birçok güzelliğini bu standlarda görmek mümkündür. Düşük ücretler ile bu ürünler satışa sokulur. Bu yüzden festival aynı zamanda ilçe esnafı için de önemli bir fırsattır.

Standlarda aynı zamanda oldukça düşük ücretlere verilen yemeklerde bulunur. Bunu reklam amaçlı yapan firmalar da kendilerini yerli halka tanıtma şansı bulmaktadırlar.

Belediyenin ayarladığı bir binada yöresel kıyafetler, fotoğraflar, işlemeler, el işleri örgüler, dikiş nakış ürünleri de halkın beğenisine sunulmaktadır. Burada aynı zamanda değişik belediyelerden gelen kimseler de bu ürünleri tanıtırlar. Festival esnasında belediye tarafından halka yemek dağıtılır, şiirler okunur, konserler verilir ve çeşitli tiyatro eserleri de kurgulanarak halk önünde oynanır..

Afyonkarahisar Sinanpaşa Sosyal Alanlar

Şehrini Seç