Aydın Tralleis Antik Kenti

Aydın Tralleis Antik Kenti, Aydın, Aydın Merkez, Tarihi Yerler Aydın Tralleis Antik Kenti, Aydın, Aydın Merkez, Tarihi Yerler

Adres : Aydın ilinin kuzeyinde, İl merkezine 1 km. uzaklıkta ,  Kestane dağlarının hemen güney yamacındaki plato üzerinde yer almaktadır.

Kent, argoslular ve Tralleis’liler tarafından kurulmuştur. Menderes havzasının verimli toprakları üzerine kurlmuş olan bu kent M.Ö.334’te İskender tarafından alınmasından sonra Hellenistik krallıklar arasında sık sık el değiştirmiştir.

Tralleis’te bu gün ayakta kalan tek yapı “Üç Gözler” olarak adlandırılan 2. asırda yapılmış olan, antik çağın eğitim, spor ve kültür açısından önde gelen yapılarından olan gymnasiuma ait kalıntıdır. Roma dönemine ait bir hamam, tiyatro, agora, stadium kentin diğer yapılarındandır.

Devam eden kazılarla da kentin toprak altında kalmış kısımları ortaya çıkarılmaktadır. İlkçağda ürettiği deriler ve kırmızı renkli çanak çömlek ile ünlü olan kent, Apollonios ve Tauriskos isimli iki büyük yontu ustasını ve Ayasofya’ın mimarlarından Anthemios’u da yetiştirmiştir. Heykel sanatının dünyaca ünlü iki heykeli olan Farnese Boğazı ve Genç Atlet isimli heykeller de Tralleis’in gün yüzüne çıkan harikalarındandır.(Kaynak: www.aydinkulturturizm.gov.tr)

 

Aydın Tralleis Antik Kenti, Aydın, Aydın Merkez, Tarihi Yerler

Nazlı T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( AYDIN AYDIN MERKEZ )

Aydın Aydın Merkez Tarihi Yerler

Şehrini Seç