Çine Kuva-i Milliye Müzesi

Çine Kuva-i Milliye Müzesi, Aydın, Çine, Müzeler Çine Kuva-i Milliye Müzesi, Aydın, Çine, Müzeler

Adres: Şevketiye Mahallesi Kuvayi Milliye Caddesi Çine/AYDIN

Osmanlı imparatorluğu döneminde Sultan Abdülhamit’in emriyle Çine’nin yerli yapı ustaları tarafından 1906 – 1909 yılları arasında yapılmıştır.

            Bina 1910 – 1979 yılları arasında askerlik şubesi olarak kullanılır.Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından önce yapılan bağımsızlık mücadelesi “ Şanlı Kurtuluş Savaşı” öncesi çok önemli bir yere sahiptir.

            Osmanlı imparatorluğunun 1. Dünya savaşından yenik çıkmasından sonra,  emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş ve işgal güçleri tarafından Anadolu paylaşılmıştır. İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar Anadolu’da kendilerine bir yer bulmanın çabası içindeyken Yunanlar farklı bir ruh hali ile Anadolu’ya gelmekteydiler.

İzmir’den Aydın’a ilerleyen Yunan orduları 3 koldan işgale giderken, Ulusal Kurtuluş Savaşı ateşini yakacak karar bu Askerlik Şubesinde alınmıştır. Albay Şefik Aker ve Yörük Ali Efe ile vatansever direnişçiler, düşmanı geri püskürtmek ve vatan toprağını kanının son damlasına kadar korumak amacıyla düşmana yapılacak baskın ve direniş kararlarını bu binada almışlardır. Yörük Ali Efe ve kızanlarının Sultanhisar’da Yunan kuvvetlerine karşı başarıyla kazandığı Malgaç Baskınını bu binada planlanmış; Milli Mücadele boyunca bu karargahta Mustafa Kemal Atatürk ile yazışmalar yapılmıştır.
           Kurtuluş Savaşında Çine sanıldığından daha önemlidir. Yunan’ın İzmir’i işgalinden hemen sonra Çine’de gelişen olaylar hiçte küçümsenecek boyutta değildir. 57. Tümenin Çine’ye çekilmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi Kuvayı Milliye oluşum çalışmaları Malgaç ve diğer bölgelere yapılan baskınların öncesinde yaşanan hummalı çalışmalar düzenli ordu öncesi ve sonrasında çok önemli bir yere sahiptir.

            16 Haziran 1919’da Sultanhisar’da Malgaç Baskınını 60 kişilik ekibiyle gerçekleştirmiştir. O günlerde İstanbul’da yayın yapan “İstiklal Harbi Gazetesi” haberi manşetten duyurmuştur. Çine bu haberle tüm İstanbul ve Anadolu’da adını duyurmuştur.

Yukarıda yapımı sonrasında kullanış amaçlarını açıkladığımız bina, Kurtuluş Savaşı öncesi ve süresi boyunca Albay Şefik ve emrindekilerle Çine Heyeti Milliyesine ve bağlı olarak Kuvayı Milliyenin Çine’deki Milislerine yataklık ve karargâhlık etmiştir.

        Tarihsel değeri büyük olan tescilli Eski Askerlik Şubesi Binası , Kurtuluş Savaşımızın ve Milli Mücadelemizin yaşayan bir sembolüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük önemi olan “ Çine Kuvayı Milliye Heyeti’nin” ne ölçüde değerli olduğunu anlamak, anlatmak için tarihine ve geçmişine sahip çıkan Belediyecilik anlayışımız ile geçmişimizi gelecek nesillere taşıyabilmek amacıyla, döneminin değer ve anılarını gelecek nesillere aktarmak, atalarımızın ülke bağımsızlığı uğruna yaptığı fedakarlıkları daha iyi anlamamızı sağlayacak bu tarihi kültürümüze sahip çıkarak halkın ziyaretine açmak için, Anıtlar Kurulundan alınan izinle restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Müzenin restorasyonu Restoratör Yüksek Mimar Ertuğrul Aladağ tarafından 2 yıllık bir süre içerisinde yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları ile bu binaların bulunduğu alanları kapsayan düzenleme çalışmaları tamamlanmış ve tahsis amacına uygun bir şekilde “ÇİNE KUVAYI MİLLİYE MÜZESİ” olarak 16.06.2008 tarihinde açılışı yapılmıştır. Alan ; Eski Askerlik Şubesi Müzesi, Cephanelik Binası ve Çanakkale Şehitler Abidesi ile bütünlük içerisinde tarihimizin izlerini barındıran bir açık hava müzesi kimliği oluşturmuştur.

(Kaynak: http://www.cine.bel.tr/24-Kuva-i-Milliye-Muzesi-BelediyeYaziDetayi.aspx)

Aydın Çine Müzeler

Şehrini Seç