Germencik Selatin Anıt Ağacı

Germencik Selatin Anıt Ağacı, Aydın, Germencik, Gezilecek Yerler Germencik Selatin Anıt Ağacı, Aydın, Germencik, Gezilecek Yerler

Adres: Selatin köyü Aydın-İzmir otoyolunun Selatin tünelinin girişinin üst tarafında yer alıyor. Germencik Selatin köyü arası 14 km. 

Selatin anıt ağacı; yaş, çap ve boy  özellikleri ile kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan; ilginç yapısı nedeniyle izleyenlerin belleğinde yer tutan, yöre folklöründe, kültür ve tarihinde özel bir yer edinen, geçmiş ile günümüz arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan ağaçlardan birisidir.

Görsel bir ayrıcalığı olan Selatin çınarı, yöre halkı için moral kaynağı ve kültürel bir özellik taşımaktadır. Gövde çapı yaklaşık 9m olan Selatin çınarının yüksekliği ise yaklaşık 18 m dir. Gölge çapı 35 m yi geçmektedir.

İlk toprağa tutunduğu tarih olarak 1200 yılından öncesi tarihlenmektedir. Bu tarihte ağacın bulunduğu alan Selçukluların egemenliği altındadır. Çınar ağacı Selçuklulardan sonra sırasıyla, Menteşoğulları, Aydınoğlulları ve Osmanlı dönemine, ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki zorluklara ve yakın tarihimize de tanıklık etmiştir. 800 yıldan fazla süren bu süreçte gölgesinden kimler faydalanmış, kimlerin konuşmalarına şahit olmuştur. Ne iklim değişmeleri görmüş, ne yangın tehlikeleri atlatmıştır.

Dallarına hangi çocuklar tırmanmış ve hangileri düşerek ağlamıştır. Altında kaç sevgili buluşmuş, kaç mutlu tören yapılmıştır. 2002 yılında İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Çeşitli kuruluşların yardımları ile çevre düzenlemesi yapılmış ve turizme kazandırılmıştır.
Selatin tünelinin yapımı bölgedeki yer altı su kaynaklarını etkilediği için kuruma tehlikesi geçiren ağacı, Orman Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları kurtarmıştır.

(Kaynak: http://www.germencik.gov.tr/default_B0.aspxcontent=1100)

Şehrini Seç