Kuşadası Kervansaray - Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası Kervansaray - Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Aydın, Kuşadası, Tarihi Yerler Kuşadası Kervansaray - Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Aydın, Kuşadası, Tarihi Yerler

Adres :  Atatürk Bulvarı  Emniyet müdürlüğü yanı  Merkez    Kuşadası - Aydın

 

Kuşadası İskelesi yakınındadır. 17.yy'da  1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalın ve yüksek duvarların çevrelediği dikdörtgen avlunun etrafında iki katlı, revaklı kapalı mekan vardır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir.

Küçük bir iç kale görünümünde olan kervansaray, en üst kısmı üçgen uçlu, sivri dendanelidir. Geniş avlu etrafında sıralanmış odalar vardır. Distan moloz tas ve tugla, içten ise kesme tasla insa edilmistir. Kuzey ve batiya açilan iki kapisi vardir. Ana giris, batidaki kapidandir. Bu kapinin sag ve solunda, kervansaraya gelenlerin kayitlarinin yapildigi ve kiymetli esyalarin emanete alindigi bölümler yer alir. Avlunun dört tarafi basik, iki katli revaklarla çevrilidir. Alt katta 28 kapi vardir.  Bunlardan 15'i oda, digerleri bar, restoran, mutfak ve dükkan olarak kullanilmaktadir.  Kuzeybatı ve güneydoğudaki köşelerde arkadan üst kata çıkan iki merdiveni bulunmaktadır.

Kervansarayın girişi kuzeyde olup, mermer kapı boşluğu kemerle örülmüştür. 1965 yilina kadar "Kursunlu Han" olarak anilan yapi, kayikçilar basta olmak üzere çesitli esnafin tamircilik yaptigi bir mekan olarak kullaniliyordu.

Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan restore edilerek 1965- 70 yillari arasinda otel ve restoran olarak düzenlendi. Çeşitli dönemlerde restorasyon görmüş ve sağlam durumdadır. Vakiflar Genel Müdürlügü'nün mali olan bina, birinci derece anitsal yapi olarak tescil edildi ve korumaya alindi.

Günümüzde, turistlere yönelik Türk gecelerinin düzenlendigi mekan olarak bilinmekte ve otel ve turistik tesis olarak kullanılmaktadır. 

(Kynk: kusadasi.com.tr)

Aydın Kuşadası Tarihi Yerler

Şehrini Seç