Yenipazar Tarihi Yel Değirmeni

Yenipazar Tarihi Yel Değirmeni, Aydın, Yenipazar, Tarihi Yerler Yenipazar Tarihi Yel Değirmeni, Aydın, Yenipazar, Tarihi Yerler

Adres:Yenipazar/Aydın

Yenipazar ilçesinin Çamlık Tepesi Mesire Alanı eteğindeki tepecikte yer alan ve kasabanın simgelerinden tarihi Yel Değirmeni restoresi ve düzenleme çalışmaları devam ediyor.Yenipazar ilçesinin Çamlık Tepesi Mesire Alanı eteğindeki tepecikte yer alan ve kasabanın simgelerinden tarihi Yel Değirmeni restoresi ve düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Önceki dönemin Belediye Başkanı Zafer Savcı tarafından başlatılan çalışmaların mevcut Başkan Yüsran Erden tarafından da devam edildiği belirtildi.

" YUNANLILAR YEL DEĞİRMENİNİNİ TOP ZANNEDEREK İLÇEYİ

İŞGAL ETMEYE CESARET EDEMEMİŞ"

Kasabada yaşanan kuraklık döneminde mevcut su değirmenlerinin kapanması ile çalıştırılan yel değirmeni 1800'lü yıllarda altın çağını yaşar. İtalyan işgal sahasında kalmasına rağmen, Yunan işgal kuvvetleri Yenipazar ilçesini de işgali düşünür.


Atça ve Nazilli yöresini işgal eden Yunan işgal kuvvetleri dürbünle izledikleri Yel değirmeninin büyük bir top olduğunu zannederek tedirginlik duyarak, işgale etmeye cesaret edemezler.

Daha sonraki yıllarda atıl olması ile viran hale gelen tarihi yel değirmeni yapılan çalışmalar sonucu eski günlerine dönüyor. Yapılan çalışmalar-dan memnuniyet duyduklarını belirten çevre sakinleri çalışmanın bir an önce tamamlanmasını istediler.
 

.

Aydın Yenipazar Tarihi Yerler

Şehrini Seç