Acıpayam Yazır Camii

Acıpayam Yazır Camii, Denizli, Acıpayam, Tarihi Yerler Acıpayam Yazır Camii, Denizli, Acıpayam, Tarihi Yerler

Adres: Yazır beldesi  Acıpayam - Denizli

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bulunan Yazır Camii'nin tarihi 1801 yılına dayanmaktadır. Hakkındaki birçok tarihi bilgiye kitabesinden ulaşılan caminin banisi Hacı Ömer Efendi adında bir zattır.

Caminin en önemli özelliği 13. yüzyıllarda görülen ağaç direkli ibadet mekanlarından biri olmasıdır. Aynı zamanda süslemeleri açısından da önemini korumaktadır. Zengin bir süslemeye sahip olan yapıda panolar halinde resimler bulunur. Resimlerde genellikle bitki, ağaç, natürmort motiflerine yer verilmiştir. Acıpayam Yazır Camii'nin mimarisi ise dikdörtgen planlıdır. 

Cami, giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, Hacı Ömer Efendi adında bir zat tarafından 1797 yılında yaptırılmıştır.

Dikdörtgen olan cami, altı müstakil on adet ahşap sütun ile mihrap aksında üç sahına ayrılmıştır.

Cami, mimari ve süsleme özellikleri ile 13. yy. ağaç direkli Selçuklu camilerini hatırlatmaktadır.

Süslemesi bakımından oldukça zengin değişik bir durum gösteren caminin duvarları içeride, üç sıra panolar halinde resimlerle süslenmiştir.

Yer yer perspektifin denendiği bu resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmektedir.

Resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı daha ferahlatıcı bir atmosfer ortaya çıkarılmaya çalışıldığı gözlenmektedir.

Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir.

Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralılarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir.(kaynak:http://www.neredekal.com/blog/acipayam-yazir-camii/)

 

Denizli Acıpayam Tarihi Yerler

Şehrini Seç