Çal Kısık Kanyonu

Çal Kısık Kanyonu, Denizli, Çal, Gezilecek Yerler Çal Kısık Kanyonu, Denizli, Çal, Gezilecek Yerler

Adres:Çal/Denizli

Denizli'nin Çal ilçesinde bulunan ve Ege Bölgesi'nin en büyük kanyonu olan Kısık Kanyonu, doğa turizmine kazandırılıyor.

Ege Bölgesi'nin En Büyük Kanyonu Olan Kısık Kanyonu, Turizme Kazandırılıyor Denizli'nin Çal İlçesinde Bulunan ve Ege Bölgesi'nin En Büyük Kanyonu Olan Kısık Kanyonu, Doğa Turizmine Kazandırılıyor

Fethiye'deki Saklıkent'ten daha güzel olacağı ileri sürülen kanyonun, modern asma köprülerin yapılmasıyla gidiş ve dönüş olmak üzere bin 650 metre uzunluğunda olacağı ifade ediliyor. Kanyonda amatör olta balıkçılığının yanı sıra, rafting ve doğa sporları da yapılabilecek. 'Çal Kısık Kanyonu Yürüyüş Yolu'nun' Türkiye'de doğa turizmine hareketlilik kazandıracağını söyleyen Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Eylül ayında ihalesi yapılan kanyonun 300 metrelik ilk etap çalışmasının ay sonu tamamlanacağını, diğer çalışmalarının da 2011 yılı içerisinde tamamlanarak, turizmin hizmetine açılacağını bildirdi. Turizmde bir taraftan antik kent dokusuyla, diğer taraftan travertenleriyle Pamukkale'nin başı çektiği Denizli'nin Türkiye'de turizmin odak noktası olduğunu vurgulayan Erkmen, kentte Pamukkale'nin dışında da turizmle ilgili herkesin görmesi gereken alanların olduğunu söyledi. Özellikle doğal güzellik anlamında bakıldığı zaman kentin her köşesinin birbirinden güzel tarihi yerlerle dolu olduğuna dikkati çeken Erkmen, bu doğrultuda bugüne kadar değerlendirilmeyen Kısık Kanyonu gibi bazı turizm değerlerini de düzenleyip turizme yeniden kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

2011 YILININ BAŞLARINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLANACAK

İl Özel İdaresi olarak, Kültür Bakanlığı'ndan da destek aldıklarını ve kanyonda çalışmaların devam ettiğini belirten Erkmen, 2011 yılının başlarında bu çalışmaların tamamlanacağını ve çok kısa süre içerisinde diğer donanımları yapılarak buranın turizme açılacağını söyledi.

Denizli'ye gelen turistlerin yalnız Pamukkale'yi görüp bir gece orada kalıp dönmesini değil, daha uzun süre kalmasını istediklerini ve bu yönde çalıştıklarını dile getiren Erkmen, 'Yerli ve yabancı turistlerin Denizli'nin değişik köşelerini görmesinin, Denizli turizmi ve ülkemiz turizmi açısından daha uygun olacağını düşünüyoruz. İşte bu anlamda görülebilecek bu yerleri çeşitlendirmek, fazlalaştırmak anlamında, Çal'daki bu kanyonumuzu da bundan sonra herkesin göreceği ve gittiği zaman hayranlıkla izleyeceği bir yer olarak ülke turizminin hizmetine sunacağız. Bugüne kadar çalışmalar güzel gitti. İnşallah hava şartlarının müsait olduğu ortamda en kısa sürede çalışmaları bitirip, Denizli'ye bu güzel eseri kazandırmış olacağız' diye konuştu.

SAKLIKENT'TEN DAHA GÜZEL OLACAK

Kısık Kanyonu'nun Fethiye'de bulunan Saklıkent'teki yürüyüş yolundan daha uzun ve daha güzel olacağını ileri süren AK Parti Çal İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Duman, 'Kısık Kanyonu, Ege Bölgesi'nin en güzel kanyonudur. Tamamlanınca Fethiye'de bulunan Saklıkent'ten daha güzel olacak. Kanyonda yürüyüş yollarının olması, bu güzelliği yerli ve yabancı turistlerin görmesi en büyük hayalimizdi. Hayalimiz gerçeğe dönüşüyor. Uzunluğu, coğrafi yapısı ve görsel güzelliği ile kanyonumuz ve yürüyüş yolumuz bölgemizin en çok turist ağırlayan yeri olacak. İlçe ekonomimiz de kanyonumuz sayesinde canlanacak' dedi.

Kısık Kanyonu'nun turizme kazandırılmasıyla Pamukkale'si ile Denizli'de, kırmızı suyu ile ünlü Karahayıt'ın yanı sıra Laodikya, Hierapolis, Tabea, Tripolis gibi antik kentleriyle inanç turizminin, Kaklık ve Keloğlan mağaralarıyla mağara turizminin geliştiğini dile getiren Duman, 'Kısık Kanyonumuz da doğa turizminin hareketlenmesine sebep olacak. Kanyon içerisinde başlayarak Bekilli ilçesine kadar uzanan alanda rafting yapmaya çok uygun parkurumuz da var. Bu alanda rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu da rafting yapmıştı. Kanyon, 200 metreyi geçen sarp kayalıkları da tırmanış yapmak isteyenleri ağırlayacak. Kanyon içinden geçen Büyük Menderes'te bol olarak sazan ve diğer çeşitte balıklar bulunuyor. Burası amatör olta balıkçılarına da hizmet verecek. Kanyonun kayalık bölümlerinde bulunan mağaralar ile adrenalin arayanların en uğrak yeri olacak. Kanyon yürüyüş yolu inşaat çalışmasından sonra ışıklandırılacak. Kanyon 24 saat boyunca turizme açık bir yer olacak' şeklinde konuştu. (kyn:http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=108120)
 

.

Şehrini Seç