Denizli Akhan Kervansarayı

Denizli Akhan Kervansarayı, Denizli, Denizli Merkez, Tarihi Yerler Denizli Akhan Kervansarayı, Denizli, Denizli Merkez, Tarihi Yerler

Denizli ilinde merkezden 10 km uzaklıkta Akhan mahallesinde  konumlanan ve ziyaret edilebilecek olan yapı günümüzde şehrin içinde yer almaktadır  ve Akkale'nin hemen girişinde bulunmaktadır.

Anadolu Selçuklularına ait olan ve İpek yolu üzerinde en batıdaki son kervansaraylarından biri olan ve iki kitabesi olan  Akhan sultan hanları şemasına uyan bir handır. Han'ın iki kitabesi bulunmaktadır.
Hanın kapalı bölgesi 1.253 yılında, avlu bölgesi ise 1.254 yılında tamamlanmıştır.Hanı yaptıran kişi  Vali Seyfettin Karasungur Bin Abdullah'tır. Simetrik açıdan kervansaray açık ve kapalı bölümlerden oluşmaktadır. Toplam 1.100 m²'lik bir alan kapsamakta  olup, kare şeklinde bir avlu ve derinlemesine dikdörtgen bir holden oluşmaktadır.

Bu tarihi yeri gezmeniz tavsiye edilip,duvarlardaki motif ve figürlerin sizi tarihin derinliklerine götürürken zamanın akışını unutacaksınız.

Ulaşım

Otogardan ve şehrin içinden Akhan dolmuşları ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres:Organize Yolu Uzeri (Akhan), 20100 Denizli
Tel:0532 734 6743

 

Şehrini Seç