Denizli Hierapolis Antik Kenti

Denizli Hierapolis Antik Kenti, Denizli, Denizli Merkez, Tarihi Yerler Denizli Hierapolis Antik Kenti, Denizli, Denizli Merkez, Tarihi Yerler

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde konumlanan  Hierapolis,Helenistik ve Hıristiyanlık zamanlarına ait yapılar içeren bir arkeolojik kenttir ve  antik çağlardan günümüze kadar gelen en etkileyici merkezlerden biridir.Hierapolis ismi yunancadan gelmiş ve 'Kutsal Şehir' anlamına gelmektedir.Bulunduğu konum olarak  kendisini çevreleyen birçok tarihi bölgeler arasında yer almaktadır. Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios'un  rivayetlerine göre Karia olarak bilinen bölge sınırında bulunan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakın olması sebebi ile Hierapolisin bir Frigya kenti olduğunu iddia ederler. Bu kente Hierapolis denilmeden önce kentte bir yaşamın var olduğunu Ana Tanrıça kültünden dolayı biliyoruz.

    Kentin kuruluşu hakkında bilgilerin az olması sebebiyle, Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından MÖ. II. YY. başlarında kurulduğu ve Bergamanın efsanevi kurucusu Telephosun eşi Amazonlar kraliçesi Hieradan sayesinde, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir.Hierapolis'e ait bu özgün dokuları gezmek size unutulmaz bir deneyim yaşatabilir.Gezilmesi gereken antik kentlerin arasında yer alır ve siz de gezi listenize eklemeli anılarınıza burayı da eklemelisiniz.


Ulaşım

Otogardan Pamukkale otobusleriyle kolayca Hierapolis'e ulaşabilirsiniz.

Adres:Denizli Merkez 20280 Denizli Türkiye

Şehrini Seç