Aliağa Myrina Antik Kenti

Aliağa Myrina Antik Kenti, İzmir, Aliağa, Tarihi Yerler Aliağa Myrina Antik Kenti, İzmir, Aliağa, Tarihi Yerler

Adres:Aliağa/İzmir

Myrina (Yunanca Μυρίνα) İzmir'in Aliağa ilçesi yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Antik adı Pytikos ya da Titnaios olan ve Çandarlı Körfezi'ne dökülen Güzelhisar çayının ağzındadır. Tarihçi Heredotos'a göre Gryneion'un 40 stadia güneyindedir. 12 büyük Aiol kentinden biri olarak anılır.

Efsanelere göre adını bir Amazon Kraliçesi olan Myrina'dan almıştır. Kent, "Biriki Tepe" ve "Öteki Tepe" denen iki yükselti üzerine kurulmuştur. Kentin Akropolis'i "Beriki Tepe" üzerindedir. İyi bir limanı olmasına rağmen tarihine ilişkin pek fazla bilgi yoktur.

MS 17 yılında Ege'yi sarsan büyük depremde yıkıldı. Roma İmparatoru Tiberius kente yardım etti ve onardı. Bu dönemde, Sebastopolis, İmparator'un kenti olarak anıldı. Sonra tekrar eski ismine dönüldü.

MS 106 yılında Myrina ikinci bir büyük depremle yıkıldı. Tekrar onarıldı. Ancak yavaş yavaş önemini yitirdi ve sönüp gitti.

Bu antik kentte bulunmuş, pişmiş topraktan yapılmış biblo boyutundaki heykelcikler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Paris Louvre Müzesindedir.(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Myrina_(Mysia)).

Şehrini Seç