Balçova İnciraltı Deniz Müzesi

Balçova İnciraltı Deniz Müzesi, İzmir, Balçova, Müzeler Balçova İnciraltı Deniz Müzesi, İzmir, Balçova, Müzeler
Balçova'daki İzmir Müze Gemiler veya İnciraltı Deniz Müzesi, Şehirde İnciraltı İskelesi'nde demir atmış iki müze gemidir. İkiside , denizciliğin sosyal, tarihi ve ekonomik gelişimine dair objeleri sergileyen bir mekandır. 1 Temmuz 2007 tarihinde hizmete girmişlerdir.
 
Ziyarete açılan gemiler,İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliğinde gemi müzeye dönüştürülmüştür. İsimleri Ege Fırkateyni (F-256) ve Piri Reis Denizaltısı (S-343)'dır . Bu gemilerde donanma gemilerindeki yaşam koşulları sergilenmekte ve misafirlere savaş harekat merkezinden seyir odasına birçok değişik noktayı görme imkânı sunulmaktadır.
 
Şehir körfezinin tarihi simgelerinden olan İzmir kayıkları gemilerin karşısındaki platformda ziyarete açılmıştır.
 
Gemi ve denizaltı bilgileri;
İlki Ege Fırkateyni,1994 senesinde donanmaya katılan Ege Fırkateyni 2005’te İzmir Tersane Komutanlığı'nda müze gemiye dönüştürülmüştür.Bu dönüşüm sırasında bazı bölümleri konferans salonu, deniz izciler dersanesi olarak düzenlenirken; öteki kompartmanlar orijinal olarak korunmuştur.
 
İkincisi Piri Reis Denizaltısı,1980-2004 yılları arasında Türk donanmasında görev yapmış olan Piri Reis denizaltısının tamamına yakını aslına makul olarak sergilenmektedir. Misafirlerin denizaltıya rahat girip çıkabilecekleri iskeleler hazırlanmıştır.

 

İzmir Balçova Müzeler

Şehrini Seç