Balçova - Agamemnon Kaplıcaları

Balçova - Agamemnon Kaplıcaları, İzmir, Balçova, Tarihi Yerler Balçova - Agamemnon Kaplıcaları, İzmir, Balçova, Tarihi Yerler

Agamemnon Kaplıcaları

Balçova'da,Milattan Önce 1200'lü yıllara dayanan ve İzmir Balçova'ya bağlı olan Agamemnon Kaplıcaları, bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinmektedir. M.Ö. 1200'lü senelere dayanan bu kaplıcalar, tarihten bugüne şifa ve deva kaynağı olarak tanımlanır.


Balçova Agamemnon Kaplıcaları ile ilgili birkaç tane rivayet bulunmaktadır. Biri şöyledir; “ Kral Agamemnon'un bir kızı vardır. Kızı, bir hastalık geçirir ve hızla bedeninde yaralar çıkmaya başlar. Ama doktorlar kızın hastalığına çare bulamaz. Agamemnon, kızının hastalığının hem kendisine hemde ordusuna bulaşmasından korkar ve kızını bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinen yere sürüp zincirlere bağlayarak ölüme terk eder. Kralın hasta kızı kaplıcanın suyunu içer ve çamurları vücuduna sürer. Üstünden 21 gün sonra enteresan bir biçimde hızla iyileşir. Kız artık hasta değildir; üstelik eskisinden daha hoşdur. ”O zamanlardan beri anlatılıp günümüze kadar gelen bu rivayetten beri kaplıcaların adı Agamemnon olur. Şifa kaynağı bu kaplıcaların; Romatizmal hastalıklara, kireçlenmelere, fıtık ağrılarına, kemik hastalıklarına, kırık ve çıkıklara iyi geldiği bilinir.

Balçova'daki bu doğa harikası, her yıl 10 binlerce turistin akınına uğramaktadır. İçme suyu şeklinde de kullanabileceğiniz, muhteşem  orman ve denizin iç içe girmiş manzarası karşısında kendi iç huzurunuzu bulabileceğiniz bir tatil yeridir. Balçova'ya daha önce hiç yolunuz düşmediyse ve kendinizde müthiş bir dinlenme talebi varsa, sizin için ilk adres Balçova Kaplıcaları'dır.


Milattan Önce 1200'lü senelere dayanan ve İzmir Balçova'ya bağlı olan Agamemnon Kaplıcaları, artık bugün BalçovaKaplıcaları olarak bilinmektedir.

Adres: Balçova Kaplıca Tesisleri / Agamemnon Kaplıcası , İzmir
 

İzmir Balçova Tarihi Yerler

Şehrini Seç