Bayındır Eski Hükümet Konağı

Bayındır Eski Hükümet Konağı, İzmir, Bayındır, Gezilecek Yerler Bayındır Eski Hükümet Konağı, İzmir, Bayındır, Gezilecek Yerler

Adres:Bayındır/İzmir

İzmir'in Bayındır'daki, iki katlı tarihi eski Hükümet Konağı binası, belediye tarafından restore ettirilip, 12 odalı butik otele dönüştürüldü. Otelin, 26 Nisan'daki 16'ncı Uluslararası Çiçek Festivali'nde hizmete gireceği bildirildi.

Bayındır Belediyesi, ilçedeki konaklama alanındaki yetersizliği ortadan kaldırmak için iki yıl önce harekete geçti. Bu kapsamda, geçen Nisan ayında mülkiyeti Hazine'ye ait 142 yıllık tarihi geçmişe sahip Hükümet Konağı'nın eski binasının restorasyonu yapıldı. Belediyeye kesin tahsisi yapılan geçmişte Hükümet Konağı ve kız sanat okulu olarak kullanıldıktan sonra 28 yıl atıl kaldığı için virane haldeki binanın ayağa kaldırılmasının ardından, tüm yasal işlemleri bitirilip, butik otele dönüştürüldü. Restorasyonu, Tarihi Kentler Birliği 2011 Ulusal Restorasyon Uygulama Ödülü alan 12 oda, restoran, kahvaltı salonu ve kafeteryası bulunan 2 katlı otelin kiralanması için 2 Nisan'da ihaleye çıkıldı. İhaleyi, 10 yıllığına restorasyonu yapan Su Yatırım, Turizm, Gıda Ltd. Şti. kazandı. Firma yetkilileri, çalışmalara hız verdiklerini, oteli 26 Nisan'daki 16'ncı Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali'nde hizmete açacaklarını bildirdi. Otelin odalarında tarihi binanın dokusuyla uyumlu ahşap mobilyaların kullanacağını belirten firma yetkilileri, restoran ve kafeteryasının halka sürekli açık olacağını da belirtti.

Göreve geldiklerinde, "Ata yadigarı eserlerimizi ayağa kaldıracağız" dediklerini hatırlatan Ak Partili Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, "Bu sözümüzü tutup, 1.5 yıl içinde tarihi Hükümet Konağı binasını eski ihtişamlı günlerine döndürdük. İlçenin tarihi dokusuna katkı sağlayan binayı otele dönüştürüp, ilçedeki konaklama eksikliğini de giderip, bir taşla iki kuş vurmuş olduk. Binanın restorasyonu konusunda bize destek veren Kültür ve Turizm eski Bakanımız Ertuğrul Günay'a teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.(kyn:http://www.yapi.com.tr/Haberler/tarihi-hukumet-konagi-butik-otel-oldu_107154.html).

İzmir Bayındır Gezilecek Yerler

Şehrini Seç