Smyrna Höyüğü

Smyrna Höyüğü, İzmir, Bayraklı, Tarihi Yerler Smyrna Höyüğü, İzmir, Bayraklı, Tarihi Yerler

Eski İzmir Smyrna Bayraklı’da bir höyük üzerinde yer alır ve Smyrna’nın ilk kurulduğu yerdir. Körfezin kuzeydoğusunda yer alan antik kent yaklaşık 100 dönümlük bir ada üzerinde kurulmuştur ve güney-batı yönü deniz ile çevrilidir. Bayraklı Höyüğü (İÖ 3. bin-300) kayalık bir tepe ve üzerindeki yerleşme tabakalarından oluşur. Bu tepecik ovaya doğru geniş bir alana yayılır.

   

     İlk bilimsel çalışmalar 1948-1951 tarihleri arasında İngiliz-Türk üyelerden oluşan bir heyet tarafından gerçekleştirilmiştir ve  bulunan en erken buluntular İÖ 3. bine ait olduğu belirlenen seramik parçalarıdır. Bu kazı 4 sezon sürmüştür ve Hellen göçünün 1050 tarihinde gerçekleştiği, ayrıca kentte ki tapınağın en eski Hellen tapınağı olduğu keşfedilmiştir.

 

     Kentin tarihini  MÖ 3000 yılının daha da öncelerine gittiği belirlenmesine rağmen, yapılan çalışmalarda 3000 yılına kadar gitmek mümkün olmuştur. Ve ilk yerleşme Eski Tunç döneminde olmuştur. Yapılan kazılarda ilk yerleşik evlerin höyüğün en üst düzeyine oturtulduğu keşfedilmiştir. Yani denizden 3-5 metre yükseğe.

    

    Batı Anadolu’nun en eski evi olarak bilinen Oval evi Smyrna’da dır. Ve MÖ 11. ve 9. Yüzyılarda burada Aiol kenti kurulmuştur. Bu dönemde tek odalı evlerden oluşan bir yerleşkedir. Gün yüzüne çıkarılan en eski ev de MÖ 925 olarak tarihlenmiş olup, iyi korunan bu evin 2,45*4 m den oluştuğu,duvarları kerpiç,damı ise sazdan yapıldığı görülmüştür. MÖ 850’den itibarende kerpiçten yapılmış kalın sur ile korumaya başlamışlar. Bu tarihlerde nufüsü 1000 dolayında olduğu tahmin edilmektedir.Kent devleti olma özelliğini de bu dönemde kazanmıştır.

 

     Halk MÖ 9. Ve 8. Yüzyılda toprak işliyor,bağcılık,zeytin ve hayvancılık ile uğraşıyordu.

         

     Smyrna kentinde MÖ 7.yüzyılda mimarlık konusunda büyük atılımlar yapılmıştır; kent duvarı, Athena Tapınağı, anıtsal çeşme binası, toplantı Megronu, Çiftte Megaron bu dönemde yapılmıştır ve Doğu Hellen yapı sanatının en önemli taş eserleri olmuştur.

 

    Athena Tapınağı en eski tapınak olup,Aiol düzeninde 6*10 sütunlu bir peristerostur.MÖ 546’da gerçekleşen Pers saldırısı sonrası işlevini yitirmiştir. Tapınağın güneydoğu tarafında bir tapınak daha temeli daha vardır.

 

     Kentin doğu girişinden başlayan batıda limanda son bulan MÖ.7-4.yüzyıllar arasında kullanılan bir caddesi d bulunmaktadır. İsmi Athena Caddesi olan bu cadde kendisine dik ulaşan paralel sokaklar ile geometrik bir mimari oluşturur.

 

      MÖ.7.yüzyılın ikinci yarısında ki evlerin hepsi megaron türündedir. Bu yapılar Doğu Hellen Mimarisinin ünik eseridir. Kentte MÖ.9.yüzyılda kerpiç olan sur, MÖ.7.yüzyılda taştan bir sur ile korunmaya başlamıştır. Ve MÖ.6.yüzyılda ise Arkaik surun önüne ikinci bir sur daha inşa edilmiştir. Bu dönemde tarım artık yeterli gelmediği için Akdeniz ticaretine de başlanmıştır.

 

    Smyrna’nın anıtsal çeşmesi surun güneydoğu köşesinde yer almakta olup, yapım tekniği (andezit taştan inşa edilmiştir) ve anıtsal binası Batı Dünyasın’da ki bu tür mühendislik yapılarının günümüze kadar korunan en erken örneklerindendir.

 

      Symrna surları,çok odalı ve banyolu evleri, kutsal yapıları, anıtsal çeşmesi ile önemli kalıntıları ve gometrik kent planı ile Batı Anadolu’nun Arkaik Dönem arkelojisi için ideal bir örnek olmuştur.

      

        MÖ.546’da yapılan Pers saldırısı sonrası duraklama sürecine giren kent; MÖ.400-330 arasında yeniden canlanıp gelişmeye başlar. MÖ.5.yüzyılda höyük üzerindeküçük ama zengin bir yerleşim yeri oluşturulur.

 

      MÖ 4.yüzyılda yapı katında üç büyük yapı kompleksin yer aldığı görülmüştür. Evler, ortada bir avlu etrafına dizilmiş odalardan oluşmuştur. MÖ 5.-4.yüzyıllarda yoğun iskân gören kent, bir kral ya da bir tiran tarafından demokratik olarak yönetilmiştir. 

 

        MÖ 4.yüzyılın sonlarına doğru yeni Smyrna Kenti, antik kayalardan da bilindiği gibi körfezde, Bayraklı’dan 20 stadion uzaktaki Pagos’ta (Kadifekale) kurulmuştur.

  

         Şu anda kazılar halen devam etmekte olup, ziyaretçiye açılmamıştır.

 

        Nasıl Gidilir: İzmir’in en ortasında bulunan Bayraklı ilçesinde bulunan alana şehrin her yerinden ulaşım kolaylığı bulunmaktadır.Karşıyaka tarafından geliyor iseniz Konak otobüslerine binin, Konak tarafından geliyor isenizde Karşıyaka yada Egekent otobülerine binerek Altınyol’da Bayraklı üst geçit durağında inerek ve Bayraklı sevgi yoluna çıkıyorsunuz ve  yolun sonuna ulaştığınızda zaten karşınıza çıkıyor. Yürüme mesafeniz yaklaşık 10 dakika olucaktır. İzban tercih ederseniz Bayraklı durağında inerek yine sevgi yoluna çıkarak sonuna kadar yürüyorsunuz ve yol bitiminde sağa dönüp yaklaşık 50 metre yürüyün karşınıza çıkıyor.

 

 

Adres:Tepekule Mahallesi Bayraklı/İZMİR

 

 

...

Smyrna Höyüğü, İzmir, Bayraklı, Tarihi Yerler

Derya S.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR BAYRAKLI )

İzmir Bayraklı Tarihi Yerler

Şehrini Seç