Bergama Zeus Sunağı

Bergama Zeus Sunağı, İzmir, Bergama, Tarihi Yerler Bergama Zeus Sunağı, İzmir, Bergama, Tarihi Yerler

Adres:Bergama/İzmir

ZEUS Sunağı Bergama'nın en parlak çağı olan II. Eumenes (M.O. 197-159) döneminde inşa edilmiştir. Sunak Pergamon krallığının Galatlar'a karşı kazandığı zaferi simgeler. Sunagın iki yanındaki kabartmalarda Tanrılarla devlerin savaşı ve Bergama'nın efsanevı kuruluşu resmedilmektedir. Bergama'da ilk kazılar 1874'te Alman yol mühendisi Carl Human tarafından başlamışbr. Kültür Bakanlığı tarafından ümit Yaşar Gözüm'ün yayın yönetmenliğinde hazırlanan "Yitik Mirasın Dönüş Oyküsü'nde Zeus Sunağı'nın Almanya'ya götürülüşü şöyle aktarılmaktadır:
" .. 1878 yılında kazı izni verildikten sonra Bergama' da yapılan kazıların ilk üç yılında çıkarılan eserlerin, devlete ait üçte birlik kısmı takdir edilen meblağ karşılığında Almanlar'a verilmiştir. Bu kazıların dördüncü ve beşıncı yıllarında çıkarılan eserlerin bir kısmının da Padişah izin verdiği için Almanlar'a bırakıldıgı görülmektedir ... " Sunağın geri kazanılması için girişimler günümüze kadar sonuçsuz kalmıştır. Bugün Berlin kentindeki Pegamon Müzesi'nde sergilenen sunağı ve Bergama'ya ait pek çok değerli kalıntıyı her yıl 850 bin civarında kişi ziyaret ediyor.

Athena Tapınağı alt terasında 25 m. kadar aşağısında bulunuyordu. Bu yer yaklaşık 69x77 m. büyüklüğündeydi ve büyük sunak tam ortasında yükseliyordu. Büyük bir olasılıkla sunağın dört bir yanı açıktı ve anıt her yerden rahatlıkla görülüyordu. Akropolde   yalnız temelleri görülebilen sunağın tüm mimari parçaları ve kabartmaları bugün Berlin Müzesinde eskisine yakın bir şekilde tamamlanarak sergilenmektedir.(kyn:http://www.gozlemci.net/5567-bergama-antik-kenti-akropolis.html).

Şehrini Seç