Bergama Asklepion

Bergama Asklepion, İzmir, Bergama, Tarihi Yerler Bergama Asklepion, İzmir, Bergama, Tarihi Yerler

Adres:Bergama/İzmir

Sağlık ve hekimlik tanrısı olarak bilinen Asklepios, Apollonun oğullarından biridir. Asklepios'un yeri anlamına gelen Aesklepion ilk çağlarda Bergama'da önemli sağlık merkezidir. Sütunlu bir caddeden sonra Asklepiona gelinir. Buradaki tedavi şekilleri arasında şifalı su, çamur kürü, spor, tiyatro, psikoterapi yer almaktadır. Girişte solda bulunan yapı Asklepios tapınağıdır. Sağlık tanrısı adına M.S. 150 yıllarında bağışlarla yapılan tapınak bir kubbe ile örtülü ve duvarları 3 m. kalınlığındadır. Burada su sesi ve telkinlerden faydalanarak hastaların iyileşmesi sağlanırdı.
BERGAMA, tarihte önemli buluşlara gebe olmuş bir sanat, bilim ve sağlık merkezidir. Sağlık ve hekimlik Tanrısı Asklepios' un yeri anlamına gelen Asklepion'a 820 m. uzunluğunda sütunlu bir yol ile ulaşılıyordu. Asklepion üç tarafı stoalarla ve doğu yanı çeşitli yapılarla çevrili 11Oxl30 m. ölçüsünde açık bir alandır.
Asklepion'da yıkanmaya ve içmeye ilişkin üç havuz ya da çeşme bulunmaktadır. Girişte solda bulunan yapı Asklepios Tapınağıdır. Üç tarafı galerilerle çevrili Asklepios alanın ortasında kutsal kaynak yanından tedavi binasına doğru tonozlu ve 80 m. uzunluğunda bir geçit bulunur. Bu geçitten tıbbi tedaviler için ayrılmış daire şeklindeki yapıya geçilirdi. Geçitte su sesi ve telkinlerden faydalanarak hastaların iyileşmesi sağlanırdı. Bergama' nın en önemli buluşlarından biri Pergamon Kağıdı anlamına gelen "Pergaminai karteli yani parşömendir. Antik çağların ünlü hekimi Galen de Bergamalı'dır. Kentteki 10 bin kişilik tiyatro, II. Eumenes döneminde yapılmıştır. En önemli özelliği antik çağın en dik tiyatrolarından biri oluşudur.(kyn:http://www.gozlemci.net/5567-bergama-antik-kenti-akropolis.html)
 

.

Şehrini Seç