Buca Eski Rum Evleri

Buca Eski Rum Evleri, İzmir, Buca, Gezilecek Yerler Buca Eski Rum Evleri, İzmir, Buca, Gezilecek Yerler

İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Buca yakın tarihe kadar Rum köyü olarak bilinmektedir. Genel olarak Eski Rum evlerinde, ana cephesinde bahçe yoktur. Muhteşem işçilikle süslenmiş demir kapılar ve pencere kepenkleri ilk dikkati çekenlerdendir. Kapı üstündeki tokmaklar ise görülmeye değer niteliktedir. Pencere kepenkleri kimi zaman ahşap kullanılmıştır ancak genelde demirden yapılmıştır. Cumba olmazsa olmazıdır Rum evlerinin, kimi zaman sağ cephede kimi zaman sol cephede kimi zamanda ortada inşa edilmiştir. Bu tamamen denize olan yönü ve arsanın parsel yönü ilişkisi ile ilintilidir.  Evin iç mimarisi de oldukça zengindir. Bu zengin mimari binayı yaptıranın sosyal ve kültürel durumu ile doğru orantıdadır. Bu mevkii Arnavut kaldırımlı daracık sokaklar arasında görsel şölen sunmaktadır.

Şimdiki Çevik Bir Meydanı ile Hasan Ağa bahçesi arasında kalan parselde, Yahudiler, Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaktaydı. İş adamlarının çoğunlukta olduğu bu bölgeyi geliştirerek zenginleştirmeye, bölgeye değer katmaya başlamışlardır. Buca eski Rum evleri aslında günümüze kadar korunmaktadır. Korunmaktadır ancak bazıları restoran dershane anaokulu kafeterya olarak kullanılmaktadır. Aslında bu durum her ne kadar hoş bir görüntü sağlamasa da halen özenle yapıya zarar vermeden hizmet veren mekânlar da mevcut. Eskiden Laventen grubunun sayfiye yeri olarak kullandığı yerler şimdilerde şehirleşmenin cazibesine kapılmış yok olmaya yüz tutmuştur. 1688 yılında başlayan bu yerleşme serüveni,  modern yapıların içine hapsolmuş olsa bile Rum evlerini görmek seyreylemek mümkündür.

Barış Manço Sokağı ile başladım gezmeye, sokağa girdiğinizde sizi sağlı sollu dükkânlar kültürel faaliyet gösteren mekânlar ve hediyelik eşya satıcıları karşılıyor. İlerleyip sağ veya sola döndüğünüzde ise bahsettiğim eski Rum evlerini görebilirsiniz. Tabi oldukça fazla köşkler malikâneler var ancak dediğim gibi bu yapılar günümüzde ev olarak kullanılmamaktadır. Gezim sırasında en çok dikkatimi çeken Hayat Ağacı Sahafı ve Kızıl eli Şarap dükkânı oldu. Bu iki dükkânı diğerlerinden ayırt eden tek özellik tarihi yapıyı olduğu gibi kullanıp, koruyup süslemeleri oldu. Renk renk açan çiçekler özenle seçilmiş saksılarda, tarihi doku bozulmadan boyanmış cumbası, Sahaf dükkânındaki cumbadan adeta akan satırlar açıkçası çok etkileyici idi.

Aslında çokça olan diğer eski Rum evleri maalesef zamanla bakımsız bitap düşmüş vaziyette bizi karşıladı. Dediğim gibi yenileme işlerine daha özen gösterilse bu çirkin tablo ile karşılaşmamış olurduk sanırım. Modern yapıların arasında sıkışıp kalması bile beni bu kadar üzmedi.

Gezip görülecek kokusunu alacak, dokusunu hissedecek, belki vakit geçirecek o kadar çok yer var ki önümde…

Şehrini Seç