Çeşme Germiyan Köyü

Çeşme Germiyan Köyü, İzmir, Çeşme, Tarihi Yerler Çeşme Germiyan Köyü, İzmir, Çeşme, Tarihi Yerler

Adres:Çeşme/İzmir

Germiyan köyü İzmir'in Çeşme ilçesindeki bir yerleşim birimidir.

Yörede birçok tatil sitesi ve balık çiftlikleri vardır. Çeşme otobanı Zeytinler Çıkışı'ndan köye ulaşılmakta buradan da Ildırı, Şifne, Reisdere gibi beldelere gidilebilmektedir. Köydeki evlerin genel yapısı Osmanlı dönemi ,Rum mimarisine dayanmakta, tek veya iki katlı, üçgen tek çatılı taş evler, uzun ince ahşap pencereler mimariyi göstermektedir.Köy az da olsa tarihi, mimarisi, çevresi nedeniyle turistler tarafından da ziyaret edilmektedir. Köy üç adet yel değirmeninden oluşan Demirer Elektrik Santrali'ne de yakın bir konumdadır.

Çevre kirliliğine karşı herhangi bir önlem alınmamaktadır.Reisdere-Germiyan yolu arasındaki ve köyün denize doğru yol çıkışındaki inşaat atıklarının artışı hakkında gerekli önlemler alınmamaktadır. Bu sadece inşaat atıkları değil evsel atıklarla, bahçe atıkları ilede desteklenmektedir.

Köyün başlıca geçim kaynağı zeytinciliktir.Köyde bir adet kontini sistem zeytinyağı işleme tesisi olup, köyün ve civar köylerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir.

Kanal D'de yayınlanan Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinin bazı sahneleri bu köyde çekilmiştir.Dizide Fatmagül'ün evi bu köydedir.(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Germiyan,_%C3%87e%C5%9Fme).

Şehrini Seç