İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, İzmir, İzmir Merkez, Tarihi Yerler İzmir Saat Kulesi, İzmir, İzmir Merkez, Tarihi Yerler

İzmir Saat Kulesi, İzmir'in Konak ilçesinde , aynı adı taşıyan meydanda bulunan tarihi eser. Saatin kurulma sebebi zamanında  saatlerin pahalı olmasıdır.

 
II. Abdülhamit'in (hükümdarlığı:1876-1909) tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını inşa eden mimar Raymond Charles Péré tarafından yaptırılan kule 25 metre uzunluğunda olup, dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve bu dört kolonlar Kuzey Afrika temasını esinlendirir. Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in (hükümdarlığı:1888-1918) hediyesidir. Saat kurulduğu gün den bu yana sadece bir kez durmuştur. 5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi esnasında hasar alan kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin oluş saati olan 02:04'te durmuştur.Sonrasında İki yıl içerisindeyse kuleler onarılmış ve saat yeniden çalışır vaziyete getirilmiştir.
 
Kulenin üzerinde bulunan Osmanlı tuğrası ve Osmanlı'ya ait işaretler daha sonra kaldırılmıştır. Çünkü; Verilmek istenen mesaj sanatın genç cumhuriyet ile başladığı hissini insanlara vermektir.

 

Adres: Konak meydanı  İzmir

 

Şehrini Seç