İzmir Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı

İzmir Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı, İzmir, İzmir Merkez, Tarihi Yerler İzmir Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı, İzmir, İzmir Merkez, Tarihi Yerler

İzmir 'in Konak meydanında bulunan, İlk Kurşun Anıtı, 15 Mayıs 1919 yılında  İzmir'in işgali zamanında öldürülen gazeteci Hasan Tahsin anısına Konak Meydanı’na 1974 yılında yapılmış ve dikilmiş anıttır.

 
Anıt, 1919’daki Yunan işgaline karşı Türk direnişinin sembolü niteliğindedir[1]. Yüksek bir podyum üzerinde granit kaidede Hasan Tahsin'nin  bir elinde bayrak bir elinde de silahı ile tasvir edilir. Kaidesi Mimar Harmi Hotan, anıt heykeltraş Turgut Pura tarafından yapılmıştır[2] Mermer kaplı kaidenin iki yanında Kurtuluş Savaşı’nda halkın verdiği mücadeleyi anlatan sahneler yer alır. Hasan Tahsin, Milli Mücadele’nin başlangıcında sembolik bir anlamı olan “ilk kurşun”u 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Konak Meydanı’nda ilerleyen Yunanlılara atmış, aynı yerde öldürülmüştü. İlk Kurşun Anıtı, 1974 senesinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmirlilerin katkısı ile yaptırıldı ve bu olayın gerçekleştiği yere dikildi. 15 Mayıs 1974'te zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından törenle açıldı.
 

Her yıl 15 Mayıs'ta İlk Kurşun Anıtı önünde İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hasan Tahsin’i anmak için tören düzenlenmektedir. 

Adres: Konak Meydanı  İzmir

Şehrini Seç