Karabağlar Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Karabağlar Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, İzmir, Karabağlar, Sosyal Alanlar Karabağlar Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, İzmir, Karabağlar, Sosyal Alanlar

Reşat Nuri GÜNTEKİN çoçuk kitaplığı Bozyaka semtinde Kilimci tepe parkının içinde yer almaktadır. Bina 1289 yılında Kilimcizade Ali Efendi tarafından yapılmıştır. (Miladi 1873) Rivayete göre Kilimcizade Ali Efendi ahbapları ile yaptıkları bir sohbette, bu muhitin havadar olan yerlerini tespit etmeye karar verirler. Aralarında bulunan doktorların belirli yerlere astıkları kuzu akciğerlerini her gün izleyerek üç yer tespit ediyorlar. Bunlardan biri olan bu yerede Kilimcizade Ali Efendi bu binayı yapıyor. Kilimcizade lakabı, soyadı inkılabında KİLİMTEPE olarak değiştirilmiştir. 

Kilmcitepe ailesinin yakını olan Güntekin, İzmir'de Frerler okulunda eğitim gördüğü sırada zamanının çoğunu bu evde geçirmiştir. Edebiyatımızın önemli eserlerinden olan Çalıkuşu ve Dudaktan Kalbe romanlarınıda bu evde yazmıştır. Eserlerinde betimlediği çitlenbik ağacıda bu bağ evinin etrafında bulunmaktadır. Bağ evi ve bahçesindeki çitlenbik ağacı koruma altındadır. 

Kilimcitepe ailesine ait olan bu 140 yıllık bina, 2006 yılında yapılan sivil restorasyon ile şimdilerde minik öğrencilere kütüphane olarak faaliyet göstermekte. Kütüphanenin 3000 i aşkın aktif üyesi, 5000 i geçkinde kitaplığı bulunmaktadır. 

Geleneksel hale getirilmiş Masal Çarşambaları etkinliği sayesinde, her çarşamba çoçuklar hem tarihle hemde Türk ve Dünya tarihinden eserlerle buluşmuş oluyorlar. Praksis Müzik Grubu ile 'Her Çarşamba Şarkı Öğreniyoruz'  etkinliği ile eğlenerek öğreniyorlar. Ayrıca Çalıkuşu Çocuk Kulübü bünyesinde kurs ve kültür faaliyetleride düzenlenmektedir. Kulüple birlikte il içerisinde kentteki tarihi ve kültürel mekanlarada tanıtım gezileri düzenlenmektedir. 

İzmir Karabağlar Sosyal Alanlar

Şehrini Seç