Karşıyaka Latife Hanım Köşkü Anı Evi

Karşıyaka Latife Hanım Köşkü Anı Evi, İzmir, Karşıyaka, Tarihi Yerler Karşıyaka Latife Hanım Köşkü Anı Evi, İzmir, Karşıyaka, Tarihi Yerler

LATİFE HANIM KÖŞKÜ ANI EVİ


Latife Hanım Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ölmeden önce son günlerini yaşadığı ev olması açısından manevi olarak çok değerlidir. Zübeyde Hanım, hastalandıktan sonra doktorlar ona İzmir’in havasının iyi geleceğini söylerler. Bunun üzerine Atatürk, yaveri Salih Bozok’u uygun bir ev bulması için İzmir’e gönderir. Bunu öğrenen Latife Hanım da evlerinin Zübeyde Hanım için uygun olduğunu söyler. Ev, Karşıyaka istasyonuna oldukça yakın olduğundan, Zübeyde Hanım’ın buraya getirilmesine karar verilir. Latife Hanım evi Zübeyde Hanım’ın tekerlekli sandalye ile gezebilmesine fırsat verecek şekilde hazırlar. Salih Bozok Zübeyde Hanım’ı getirir fakat Zübeyde Hanım’ın ilerlemiş olan hastalığı uzun süre yaşamasına müsaade etmez. Kendisi 14 0cak 1923 yılında hayata gözlerini yumar.

Köşkte yenilenmesi gereken alanlar onarılmış, işlevini kaybeden alanlar ise yeniden yapılmıştır. Köşkte bulunan eşyaların bir kısmı bağış yoluyla bir kısmı da satın alma yoluyla tamamlanmıştır. Balmumu heykeller Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmıştır. Bundan sonra da köşk halkın ziyaretine açık hale getirilmiştir.

Köşkün giriş katı yemek salonu, misafir odası ve mutfak eşyalarının olduğu bir odadan oluşmaktadır. 2. Katta ise 3 oda, banyo ve hol yer alır. Balmumu heykellerinin her biri farklı odada yer almaktadır. Duvarlarda ise Latife Hanım, Atatürk ve Zübeyde Hanım’ın fotoğrafları yer alır. Aynı zamanda katlarda panolarda köşkteki o yıllara ait hatıralar anlatılmaktadır.

Latife Hanım Köşkü’nün bahçesinde yeşillikler için de bir de kafeterya bulunmaktadır. Grup olarak ziyaret etmek istediğinizde telefon ile randevu almanızı öneririz.


Adres : Latife Hanım Caddesi No: 32 Karşıyaka/İzmir
Telefon : (0232) 381 4311
 

 

...

Şehrini Seç