Konak Arkeoloji Müzesi

Konak Arkeoloji Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler Konak Arkeoloji Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler

ARKEOLOJİ MÜZESİ

 İlk Arkeoloji Müzesi, üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1924’te,Basmane’de kurulmuş,sonrasında ise 1927’de  Ayavukla (Gözlü) Klisesi’nde ziyarete açılmıştır.1951 yılında Kültürpark’ta ikinci bir Arkeoloji Müzesi daha açılmıştır.

İzmir ve çevresindeki antik kentlerden gelen tarihi eserlerin yoğun olmasından dolayı yeni bir müzeye ihtiyaç duyulmuş ve Konak’ta Bahribaba Parkı içindeki yeni müze binası 11 Şubat 1984 yılında ziyarete açılmıştır.

Üç katlı olan müzede ;zemin katta tüm eserlerin korunup saklandığı eser depoları, kütüphane, restorasyon laboratuvarları ve arşiv bulunuyor.İlk katta ise idari bölümler yer alıyor.Aynı zamanda müzenin giriş katı olan orta katta Taş Eserler Salonu bulunuyor.Bu bölümde;mermer ve taş heykeltıraşlık eserleri ,portreler,masklar ve heykeller sergileniyor.Müzedeki plastik eserler ise yalnızca Hellenistlik (M.Ö.330-30) ve Roma (M.Ö.30-M.S.395) dönemlerine ait.

 Üst katta bulunan Ord.Prof. Ekrem Akurgal Seramik Eserler Salonu bulunuyor. Kronolojik bir sıra halinde düzenlenen bu salonda ise çeşitli kazılardan elde edilmiş olan;Prehistorik Çağlar’dan Bizans Dönemi’ne kadar çok sayıda eser sergilenmekte.

Müzenin en ilgi çekici eserleri ise;Efes’in kurucusu Androklos’a ait olduğu düşünülen “Androklos Heykeli ”,Ege Denizi’nde bulunan “Bronz Koşan Atlet Heykeli” ve “Bronz Demether Heykeli.”

Bronz heykellerle aynı katta bulunan “Hazine Odası’nda” ise Bizans, İslami, Roma, Hellenistik Klasik ve Arkaik Dönem’e ait sikkeler sergileniyor.Yine aynı dönemlere ait altın,gümüş,süs eşyaları ve cam eşyaları görmek de mümkün.Müze bahçesinde ise, kazılardan ele geçen heykeller,steller,yazıtlar,lahitlerin sergilendiği bölüm ve mimarı parçalar bulunmaktadır.

İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzeye Müzekart ile ücretsiz,mevcut değil ise 10 TL karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

 

 Adres    : Yeşiltepe, Halil Rıfat Paşa Cd No:4, 35260 Konak/İzmir

 E-posta : iktm35@kulturturizm.gov.tr

 Tel        : +90 (232) 483 51 17  
               +90 (232) 483 62 16

Konak Arkeoloji Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

Şehrini Seç