İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler İzmir Atatürk Evi ve Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler

   İzmir Atatürk Müzesi , Gündoğdu Meydanı’nda Atatürk Caddesi (1.Kordon)  üzerinde denize bakan tarihi bir yapıdır.Aslında halı tüccarı Takfor tarafından 1875-1880 yılında ev olarak yaptırılan bu köşk 9 Eylül 1922’de terk edilmiş ve hazinenin mülkiyetine dahil olmuştur.

    İzmir’e giren Türk ordusu bu köşkü karargah olarak kullanmıştır.Ayrıca 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk kişisel çalışmalarını da bu köşkte yürütmüştür.Kongre bitiminde ise karargah buradan taşınmıştır.Atatürk sonraki İzmir gezilerinde ise Göztepe Köşkü’nde kalmıştır.

    13 Ekim 1926’da köşk  İzmir Belediyesi  tarafından satın alınmış ve yeni eşyalar konularak  Atatürk’e armağan edilmiştir.Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’i her ziyaret ettiğinde bu evde kalmıştır ve birçok tarihi kararı bu evde vermiştir. Atatürk’ün vefatı  üzerine köşk kız kardeşi Makbule Baysan’a veraset yoluyla geçmiştir.Fakat  1940’ta İzmir Belediyesi  binayı müzeye çevirmek üzere istimlak etmiştir ve Atatürk’ün eşyalarını olduğu gibi korumuştur.

    Bina iki katlı olup, Osmanlı ve levanten  mimarisi karışımıyla meydana gelmiş Neoklasik tarzda bir yapıdır.Binanın kemerli kapısından sonra derinlemesine uzanan bir salon çıkar.Üst kata ise iki taraflı mermer merdivenlerle geniş bir salona çıkılır.Ayrıca deniz manzaralı büyük bir balkonu vardır.Zemin kat mermer plakalarla döşelidir. Uşak ve Isparta halıları serilidir.Mermer heykeller,büyük kristal ayna,Atatürk büstü ve 19.yy stili şömineler mevcuttur.Aynı zamanda 1.kata çıkan merdivenlerin başında iki adet şövalye heykelciği bulunur. 1.katta ise Atatürk’ün; toplantı salonu ,kütüphane,banyo,çalışma odası,yatak odası,misafir odası,berber odası ve bekleme kabul odası bulunmaktadır. Toplantı salonunda rulet masası ve 12 adet Cosmos marka sandalye yer almaktadır.Yatak odası ise mavi bir yatak takımı ve kadife kanapeyle sergilenmektedir.Odalar bronz heykeller,vazolar ve yağlıboya tablolarla süslenmiştir.

   Atatürk’ün yaşamına tanıklık edebileceğiniz,sizi geçmişe götüren bu müze pazartesi günü dışında her gün, 08.30-12.30/13.30-17.30 saatleri(yaz günleri 19.00 a kadar) arası hizmet vermektedir.

  Adres:Atatürk Caddesi No:24 Alsancak /İzmir

   Tel: (0232) 464 80 85

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi, İzmir, Konak, Müzeler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

Şehrini Seç