Konak Kemeraltı Çarşısı

Konak Kemeraltı Çarşısı, İzmir, Konak, Tarihi Yerler Konak Kemeraltı Çarşısı, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

17.yy'dan bu yana İzmir'in tarihi ticaret merkezi olan Kemeraltı Çarşısı İzmir'in Konak ilçesinde ünlü Saat Kulesi'nin hemen arkasında uzanıyor.Yüzyıllardır var olan bu çarşı birçok han, bedastan, cami ve eski binalara ev sahipliği yapıyor. 280'den fazla işkolu olan bu devasa çarşıda ne ararsanız var yani. Arayan bulur evet ama Kemeraltı birazcık büyük. Kod adı Labirent olan çarşıda kaybolma ihtimaliniz yüksek, neyse ki o güzelim esnaflara "abii şuraya nerden giderim?" dediğinizde saniyesine söylüyorlar. Daha sizi göndermeden de "kot lazım mı,buyrunn buuuyrun" diyerek kendi dükkanlarına davet ediyorlar.Daha çok orta yaşlı insanların alışveriş ettiği, İzmir'in ekonomisine büyük katkıda bulunan bir Kemeraltı Çarşısı sabah akşam kalabalıktır .Hani iki dakikada bir birileriyle çarpışabilirsiniz ama çabuk alışırsınız insanların bu tatlı telaşına. Daracık tarih kokan sokaklarda uygun fiyata alışveriş yaparsınız. Dükkanın önüne serilmiş mallar illaki dikkatinizi çeker, lazım değilse bile şöyle bir bakarsınız. Bu arada sokak müzisyenlerine denk gelebilirsiniz, müzik ruhun gıdasır dinleyin tabi.

 Gıda demişken, 
"Acıktım ben ne yemek yerim?" diyenler varsa birçok cafe ve lokanta bulunuyor Kemeraltı'nda. Kumrusundan tut döneri, köftesi, balığı çeşit çok, size sadece seçmesi ve yemesi kalıyor.
Eeee o kadar gezip alışveriş yapmaya yoruldunuz tabi şöyle okkalı bi Türk kahvesi içseniz her şey düzelecek gibi gibi de. Doğru Kızlarağası Hanı' na davet ediyorum sizi. Han muhteşem bir tarihi atmosfer sunuyor. Çarşının alıveriş telaşesinden, şehrin tüm karmaşasından bir anda uzaklaşıyorsunuz. Bambaşka bir havaya giriyorsunuz. Ufak taburenize oturun, fincanda pişen kahvenizden bir yudum iki de lokum attınız mı ağzınıza tamam, sizden keyiflisi yok.

 Kızlar bu tavsiyem size, hazır kahve içmişken fal da baktırın. Şahsen ben genelde fal baktırmaya gidiyorum Kemeraltına. Aşk hayatımı neler bekliyor öğrenmem lazım tabi. Kemeraltı sağ olsun baya bir falcı seçeneği sağlıyor bize. Biri iyi bi'şey söylemezse diğeri söyler demi?

 Yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kemeraltı her gün canlı, kalabalık ve eski güzelliklerden tarihi bir yer. İzmir'e geldiğinizde alacak bir şeyiniz olmasa bile (ki illaki bir şeyler alırsınız) ayrıca "aaa İzmir'e gidip Kemeraltını gezmedin mi yoksa?" gibi benzeri sözler de duymamak için Kemeraltına bi' uğrayın.

Adres:Konak, Anafartalar Cd., 35250 Konak/İzmir

Konak Kemeraltı Çarşısı, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

İzmir Konak Tarihi Yerler

Şehrini Seç