Konak Tarihi Saat Kulesi

Konak Tarihi Saat Kulesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler Konak Tarihi Saat Kulesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

İzmir denince akla ilk gelenlerden,şehrin simgesi haline gelmiş olan Saat Kulesi. 1901'de Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılı şerefine inşa edilmiş. 25 metre yüksekliğinde ve dört çeşmesi bulunan Saat Kulesi benzersiz bir estetik güzellikte. 1901'den beri İzmirlilere saati hatırlatan, Osmanlı mimarisini yansıtan eser Konak Meydanı'nda bulunuyor.

Şehrin gözde yerlerinden olan bu tarihi eser, sabah akşam kalabalık. Yerli yabancı turistlerin uğrak yeri. İzmir'e gelip de Saat Kulesi'ne gitmemek olmaz tabi. Gelmişken bir de fotoğraf çekilin haliyle, üşenirseniz de sizin yerinize ara sıra orda olan şipşak fotoğraf çekip anında size teslim eden İzmirli bi abimiz var. Çok güzel bir İzmir hatırası edinmiş olursunuz.

Saat Kulesi, yıllardır eşlerin,arkadaşların,flörtlerin buluşma noktası oldu. Bekletilenlerin bankta oturup insanları izlediği, çok da sıkılmışsa yem alıp güvercinleri beslediği, acıktıysa ayaküstü simit (İzmir dilinde gevrek), kumru sandviç yediği, deniz havası almak isteyenlerin ise kordona beş dakikada gidebileceği bir yakınlıkta olan Saat Kulesi aynı zamanda kültürel zenginliğimiz oldu.

İzlemeye değer gün batımıyla kulenin ışıklandırılması da bir oluyor. İki yanında da  palmiye ağacı olan Saat Kulesi akşam olduğunda da tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Demem o ki; İzmir'de bulunduğunuz takdirde bu tarihsel yapıyı gidip görmelisiniz.

Adres:Konak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı Konak/İzmir

Konak Tarihi Saat Kulesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

Şehrini Seç