Konak Tarihi Asansör

Konak Tarihi Asansör, İzmir, Konak, Tarihi Yerler Konak Tarihi Asansör, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

İzmir'in en gözde tarihi yerlerinden biri olan Tarihi Asansör, Konak ilçesinin Karataş semtinde bulunuyor. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arası ulaşımın daha kolay ve hızlı olması için 1907 yılında Musevi işadamı olan Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırılmış. 58 metre yüksekliğinde, iki asansör kabini bulunan asansöre İzmir aşığı müzisyen Dario Moreno Sokağı'ndan gidiliyor ve asansörden terasa çıkarken de Dario Moreno'nın "Her Akşam Votka Rakı ve Şarap" "Deniz ve Mehtap" gibi ünlü şarkılarını dinliyorsunuz. Terasa çıktığınızda ise İzmir sizi tüm güzelliğiyle karşılıyor. Türkiye'de tek olan bu tarihi yapı ile İzmir Körfezi'ni boydan boya görme imkanına sahipsiniz. Böyle bi' manzaradan etkilenmemek elde değil tabi hemen fotoğraf çekiliyorsunuz. Daha da yakından görmek istiyorum derseniz de dürbünler var.

Yerli yabancı turistlerin uğrak yeri olan Tarihi Asansör'de aynı zamanda dinlenme alanı olan kafe-bar var. Kahvenizi içerken de kuşbakışı İzmir'i seyredebilirsiniz.Hava karardığında da renklenen Tarihi Asansör gözünüze daha güzel ve romantik gelebilir. Hatta birçok evlenme teklifi de burada yapılıyormuş, hani öyle bi'şey düşünüyorsanız aklınızda bulunsun.

Kent turizmine büyük katkı sağlayan bu eşsiz yapı ücretsiz ve 08.00-00.00 saatlerinde halka açık. İzmir'i bir de burdan görmenizi tavsiye ederim.

Adres:Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 03500 Konak/İzmir

Konak Tarihi Asansör, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

Şehrini Seç