Konak Etnografya Müzesi

Konak Etnografya Müzesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler Konak Etnografya Müzesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

  ETNOGRAFYA MÜZESİ

   İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Etnografya Müzesi,1831 yılında neoklasik  tarzda bir Musevi mezarlığı üzerine Fransızlar tarafından inşa edilmiş ama bu görkemli binanın mimarı tam olarak bilinmiyor.

   Binanın özelliklerinden bahsedecek olursam ; Bizans mimarisinden esinlenerek  inşa edilen eser de Efes’ten getirilen blok ve mermer mezar taşları kullanılmış. Kemersiz pencereler ile de binanın daha çok ışık alması sağlanmış. Ayrıca binanın duvarlarına dikkatli bakıldığında İbranice yazılar görmek mümkün. Oldukça dikkat çekici ve tarihi bir dokusu var .

   Bu tarihi bina, günümüze gelene kadar  birçok alana ve amaca  hizmet vermek için kullanılmış. Öncesinde  Fransızlar tarafından yoksul  Hıristiyan kişilere bakmak ve yardım etmek amacıyla, Cumhuriyet yıllarında ise yetimhane ve Sağlık Müdürlüğü olarak hizmet vermiş.1984’te ise Etnografya Müzesi  olarak hizmet vermeye başlamış.

   Müzenin amacı ise 19.yy’da  İzmir ve yöresinin sosyal  yaşamı hakkında bizlere kesitler sunmak.Sanayileşme sebebiyle neredeyse unutulacak,yok olacak  çömlekçilik,halı dokumacılığı,keçecilik,urgancılık,tenekecilik,tahta baskıcılık ve saraciye gibi el sanatları sergileniyor  bu müzede ve gelen ziyaretçilere tanıtılıyor.

   Üç katlı olan müze binasının ilk iki katı teşhir salonları,üçüncü katı ise İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir.Birinci  katta 19.yy misafir odası,hamam takımları,el işleri,keçecilik,tenekecilik sergilenmiş.Aynı katta sergiye sunulan saraciye,halk oyunları,efe ve efe kıyafetleri de oldukça dikkat çekmekte .Gömme vitrinlerde ise para keseleri ,cam ve el işlemeleri sergilenmiş.İkinci katta ise 19 yy’da gelin ve sünnet odalarının nasıl olduğu sergilenmiş,aynı zamanda oturma odası,mutfak malzemeleri,Ege Bölgesi’ne ait gelin başları ve yöre kadınlarının süs eşyaları sergisi ziyaretçilerini bekliyor.Osmanlı Dönemi sikke ve el yazmaları ise görülmeye değer.

  19.yy İzmir’ini kendi gözlerinizle görmek isterseniz Etnografya Müzesi ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

  Adres: Halil Rifat Paşa Cad. No: 4 Bahribaba Parkı içi Konak/İzmir

  Telefon: 232 489 07 96 - 232 483 72 54...

Konak Etnografya Müzesi, İzmir, Konak, Tarihi Yerler

CEYDA T.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR KONAK )

Şehrini Seç