Seferihisar Dionysos Tapınağı

Seferihisar Dionysos Tapınağı, İzmir, Seferihisar, Tarihi Yerler Seferihisar Dionysos Tapınağı, İzmir, Seferihisar, Tarihi Yerler

Adres:Seferihisar/İzmir

Teos’daki en önemli yapı Dionysos Tapınağıdır. Teosluların baş tanrısı Dionysos adına antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı Teos’ta yapılmıştır. Kentin batısında, surların hemen içindedir.  1924 yılında Fransız arkeologlar kazıları yeniden başlattıklarında, temellerden başka pek az parça kaldığını gözlemlemişlerdir.

Günümüze kalmış olan kaide, sütun başlığı ve diğer üstyapı parçalarının yeniden dikilmesi ile geçici bir anastylosis yapılmıştır. Kazılarda tapınak ile sur duvarı arasında taş döşemeli bir sokak ortaya çıkarmışlardır. Sokağın ortasında, bir su kanalı boylu boyunca devam etmektedir. Tapınak ve tiyatro arasındaki alan da temizlenmiş, burada konutların yanı sıra yine akaçlı, dar bir sokağa rastlanmıştır.
Anakayanın düzleştirilmesiyle oluşturulan ve doğudan 12, batıdan 5 basamakla yükseltilen bir podyum üzerine yerleşmektedir. Anakaya üzerine moloz taş dolgu yapılarak alt yapısı oluşturulmuştur. Tapınağın doğu tarafında bir sunağa ait olduğu düşünülen kalıntılar yer almaktadır.
Boyutları 7.30 x 38.46 m. ve cella uzunluğu 100 ayaktır. Kısa kenarlarında altı, uzun kenarlarında on bir sütun bulunur.
Samos’taki Hera tapınağıyla benzerlikler göstermekle birlikte İyon düzeninde bir tapınaktır. Yapı iki sütunlu derin pronaosu ve iki sütunlu dar opisthodomosu ile Pytheos’un Priene’deki Athena Tapınağına çok benzemektedir.

Dionysos Tapınağının mimarı Prieneli Hermogenes’tir. M.Ö. 2. yüzyıl başlarında inşa ettiği tapınak, olasılıkla onun ilk önemli yapıtıdır. Augustus Döneminin ünlü mimari Vitruvius, tapınağın Hermogenes tarafından, eustylos ilkelerine göre yaıldığını belirtir. Eustylos ilkelerinde sütunlar arasındaki açıklık, sütun alt çapının 2,25 katına eşit, sütun yüksekliği, genişliğinin 9,5 katıdır. (kyn:http://teoscittaslow.wordpress.com/teos/teos-2/).

Seferihisar Dionysos Tapınağı, İzmir, Seferihisar, Tarihi Yerler

şerife d.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR SEFERİHİSAR )

Şehrini Seç