Tire Pazarı

Tire Pazarı, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler Tire Pazarı, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler

Adres:Tire/İzmir

Semt pazarı dediğin, bir ya da birkaç sokağa yayılır, hadi bilemedin orta boy bir meydana kurulur. Bütün kasaba da pazar yerine dönmez ki!

İzmir’in ilçesi Tire’ye daha önce de gitmiş ama pazarına denk gelmemiştim. Bu sefer özellikle Salı gününe denk getirdik ki, büyüklüğüyle ünlü Tire pazarını da görelim. Anladım ki pazarını gezmeden Tire’ye gitmiş olmuyormuşsun.


Tire pazarı

Bir kere bu pazar gez babam gez bitmiyor. Tire’nin merkezindeki neredeyse tüm caddeler, sokaklar pazar yeri. Sebze, meyve, kıyafet normal de, çeyizciler, oyuncakçılar, keçeciler, semerciler, nalıncılar… Sadece pazarcılar, kendi bahçesinin ürününü satan köylüler yok, dükkanı olan önüne tezgah atmış, o da pazara katılmış. Ödemiş gibi çevre ilçelerden de kalkıp ürününü satmaya gelenler var.

Burası aynı zamanda turistik bir pazar. Özellikle yazın şehirden ve yakın yerlerden yerli-yabancı turistler, yazlıkçılar geliyor. Turizm acenteleri pazara özel tur düzenliyor. Turistik ama fiyatları çok uygun. Hele ki büyük şehir pazarlarına alışanlar için.

Tire pazarının tek özelliği büyüklüğü değil tabii. Tire otlarıyla ve yemekleriyle meşhur olunca, pazar da gastronomik bir alışverişe dönüşüyor. Çeşit çeşit otlar, tazecik sebzeler, mis gibi kokan meyveler… Tabii ilkbaharda giderseniz ot çeşitleri daha fazla. Bunların dışında tulum peyniri, çamur peyniri, karadut şerbeti, Tire sucuğu gibi yiyecek-içecekleri de satın alabiliyorsunuz. Pazarda bir de keçecilik, nalıncılık vb. yöresel el sanatlarının yapıldığı küçük dükkanlar var. Pazarın hepsini gezmeye vaktiniz olmazsa, Keçeciler Sokak da denilen, köylü kadınların tezgahlarının olduğu Belediye Hanı Caddesi’ni gezmeden dönmeyin.(kyn:http://turistip.com/2011/10/03/tire-pazari/).

Tire Pazarı, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler

Burcu A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR TİRE )

Şehrini Seç