Tire Dere Kahve

Tire Dere Kahve, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler Tire Dere Kahve, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler

Adres:Dere Mahallesi Neslihan Caddesi Tire/İzmir

Tire'nin Derekahvesi, tarih boyunca doğal güzelliği ve geleneksel değerleri ile daima yerli halkın ve ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Tire için bu mekanın tarihten gelen çok önemli özellikleri vardır. Tireliler Hıdrellez'i hep bu mekânda kutlamayı tercih ederken Tire'de yaşayan diğer unsurlar da burada bulunan Ayazma nedeniyle Derekahve'ye ayrı bir kutsallık atfetmekteydiler.

Tirelilerin Hıdrellezi yoğun olarak niçin bu mekanda kutlandığını Derekahve'nin bereketli yeşilliğine ve bir zamanlar doğal yollardan gürül gürül akan deresine bakarak bereketi ve baharı temsil etmesine bağlamak uygun görülürken, Tire'de yaşayan Hıristiyan Rumların da burada bulunan üst katı mescit alt katı Ayazma olan dinsel mekanı kutsamaları dinler arası çatışmanın ardından ulaşılan birlikteliğin bir sonucudur.

Derekahve'de ki Şemsimescid ve Ayazma'nın aynı binada alt alta imar edilmesi Tire'nin dinler arası uyum ve birlikteliğe sunduğu önemli bir sembol olarak bugün de görenlerin ilgisini çekmektedir.

Derekahve Tire Belediyesi tarafında 2000 yılında yapılan çevre düzenlemesiyle bugün ki görünümüne kavuşmuş ve Tirelilerin yanı sıra Tire'yi ziyaret edenlerin de en yoğun şekilde uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Derekahve mesire alanında bulunan kafeterya müşterilerine yemyeşil bir atmosferin içerisinde su ve kuş sesleri eşliğinde her türlü meşrubat servisi yaparken aynı zamanda kafeteryanın üst katında Derekahve Evi sayesinde Tire evlerindeki dekorlar sergilenerek kültürel bir hizmeti de sunmaktadır.

Derekahve mesire alanı Tire'nin en çok tanınan ve ziyaret edilen mesirelerinden olduğu gibi aynı zamanda birçok kültürel faaliyetin de yapıldığı mekânlarından biridir.(kyn:http://www.derekahve.com/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=2).

Tire Dere Kahve, İzmir, Tire, Gezilecek Yerler

Burcu A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR TİRE )

Şehrini Seç