Tire Kaystros Kaya Mezarları

Tire Kaystros Kaya Mezarları, İzmir, Tire, Tarihi Yerler Tire Kaystros Kaya Mezarları, İzmir, Tire, Tarihi Yerler

Adres:Maltepe Mevkii Tire/İzmir

Tire’nin girişindeki Maltepe mevkiinde bulunan Laletepe’de yer alan kaya mezarların Irmak Tanrısı Kayıstiros’a ait olduğu sanılmaktadır. Roma dönemine denk gelen 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan kaya mezarlar, ünlü coğrafyacı Strabon’un M.Ö. 50’li yıllarda yaptığı gezilere ait notlarına göre Küçük Menderes bölgesinde yaşayan Irmak Tanrısı Kayıstiros’a ya da önceleri bölgeye daha sonra da Ege ve Asya kıtasına adını veren Aisa’ya ait olabileceği düşünülmektedir.

Tümülüs şeklindeki tepenin batıya bakan kısmında yer alan iki mezar arasında, 10 metrelik bir mesafe bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında girişleri incir ağacı ve dikenlerle kaplı olan mezarların biri diğerine oranla daha büyük. Büyük mezarın girişi kısmı için 6 metrelik bir kaya düzgün bir şekilde kesilmiş. Büyük mezarın yanında ikinci bir küçük bir mezar odası daha bulunuyor. Küçük mezar odasında iki platform, büyük mezar odasında üç cenaze platformu bulunuyor. Diğer mezarda ise cenazeler için iki platform yer alıyor.

Görünen şekliyle mezarlar, çok tanrılı döneme ait. Tek tanrılı dinler döneminde de Bizanslılar tarafından soyulmuş olma olasılığı çok yüksek. Tarihin bir dönemine ışık tutacak olan bu mezarlarda ciddi bir arkeolojik inceleme yapılması gerekiyor. Tepenin güney kısmında bulunan ve bugün sadece kolonlarının bulunduğu Rum Agias Gianis (Aya Yani) Şapel'i bölgenin önemini farklı bir biçimde ortaya koymaktadır.(kyn:http://www.tire.bel.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=68:kaystiros-kaya-mezarlar).

Tire Kaystros Kaya Mezarları, İzmir, Tire, Tarihi Yerler

Burcu A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR TİRE )

Şehrini Seç