Tire Tahtakale Hamamı

Tire Tahtakale Hamamı, İzmir, Tire, Tarihi Yerler Tire Tahtakale Hamamı, İzmir, Tire, Tarihi Yerler

Adres:Tire/İzmir

Tahtakale Hamamı, Sultan II.Murat’ın ünlü emirlerinden Abdullah oğlu Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yeşil İmaret Zaviyesi’nin vakfıdır.

Hamama giriş doğu yönündendir. Giriş bölümünde diğer klasik dönem hamamlarında olduğu gibi bir avlu kurutma hücresi vardır. Erkekler soyunma yeri (Camegan) 9,30 m. çaplı derin bir kubbe ile örtülüdür. Cephesel simetrik nişler diğer Tire hamamlarında bulunmayan bir uygulamadır.

Hamamın doğu bitişiğinde ve 10,40 m. x 3,00 m. ölçülerinde birbirlerine paralel 2 beşik tonozlu sıcak el uygulama Halil Yahşi Bey’in gerek Yeşil İmaret Zaviyesi’nde gerek Tahtakale Hamamında gerek merkez çarşı planında oldukça önemli mimarlar kullandığını göstermektedir. Sietri kavramının bu denli güzel ve yerinde kullanıldığı pek az mimari eser olsa gerektir.

Özetle Tahtakale Hamamı, taşıdığı özellikler nedeniyle Tire’nin en seçkin hamamlarının başında yer almaktadır. Plan anlayışı, tuğla zenginliği ve estetik özellikleriyle Tahtakale Hamamı yalnız Tire’nin değil, Türkiye hamamları içinde de daima gözde olma özelliğini koruyacaktır.

Tahtakale Hamamı, Tire Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmekte olup çalışmalar 2007 yılında tamamlanacaktır.(kyn:http://www.tire.bel.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=83:tahtakale-hamam).

Tire Tahtakale Hamamı, İzmir, Tire, Tarihi Yerler

Burcu A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( İZMİR TİRE )

Şehrini Seç