Torbalı Abdülhamit Evi

Torbalı Abdülhamit Evi, İzmir, Torbalı, Tarihi Yerler Torbalı Abdülhamit Evi, İzmir, Torbalı, Tarihi Yerler

Adres:Torbalı/İzmir

1876-1908 yılları arasında 33 yıl padişahlık yapan II. Abdülhamid Han, o yıllarda Batı'ya karşı denge, Doğu'ya karşı da İslamî çizgideki politikasıyla Osmanlı Devleti'ni artan dış baskılara karşı korumaya çalışmış, bu arada yoğun saltanat hayatına ülkenin imar ve gelişmesi için yaptığı çok sayıda çalışmayı sığdırmayı başarmıştır.

Tahtta olduğu süre içinde vakfettiği eserler bugün sadece İstanbul'u değil, yurdun dört bir köşesini süslemeye devam ediyor.

İzmir'de yaptırdığı Hamidiye Camii bugün hâlâ Güzelyalı semtinde o günlerin hatırasını yaşatırken, İzmir'e bağlı Torbalı ilçesinde ve köylerinde de II. Abdülhamid'in vakfettiği onun tuğrasını taşıyan bir çok eser geçmişi günümüze taşımaya devam ediyor.Torbalı ilçesi bugün o yıllardan kalan sayısız eserle adeta II. Abdülhamid'in adıyla özdeşleşmiş durumda. Torbalı'nın ilçe haline gelmesi de Abdülhamid Han'ın devrinde gerçekleşiyor. Demiryoluyla İzmir'den Aydın'a giderken değerlendirilmeyen ovayı gören Sultan Abdülhamid, 1893 yılına kadar Baltacı Dimyos adlı bir Rum vatandaşın mülkiyetinde bulunan geniş araziyi şahsi imkanlarıyla satın alarak padişah çiftliği olarak kayıtlara geçirtiyor.

O yıllarda bir kaç evden ibaret Torbalı, Padişah'ın himayesinde büyük bir gelişme göstererek, belediye halini alıyor. Padişah tarafından tayin edilen kahya Murat Bey, çevrede bulunan Cellat ve Nohut göllerinden kaynaklanan sıtma hastalığını yok etmek amacıyla okaliptüs ağaçları diktiriyor. İlçenin merkezini de çam ve çınar ağaçlarıyla süslüyor. Kayıtlara göre, o günlerde Padişah'ın büyük önem verdiği bu ağaçlandırma faaliyetinde, ağaçlara zarar veren kişilerin bir altın ceza ödemek zorunda olması, çevreye verilen değerin ne ölçüde olduğunu gösteriyor. Torbalı ve çevresinde ziraatin gelişmesi için Padişah'ın emriyle Afrika'dan getirilen zenci işçilerin torunları bugün hâlâ çevre köylerde yaşıyor. Hatta II. Abdülhamid'in ilçeye gelişlerinde Arap Şeyh adlı bir kişiye büyük saygı gösterdiği ve ihsanlarda bulunduğu anlatılanlar arasında.(kyn:http://www.kadinlaricin.net/tatil/abdulhamid-hanin-sehri-torbali.htm).

İzmir Torbalı Tarihi Yerler

Şehrini Seç