Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Kütahya, Kütahya Merkez, Tarihi Yerler Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Kütahya, Kütahya Merkez, Tarihi Yerler

Adres:Börekçiler Mah., Macar Sk, Börekçiler/Kütahya
Tel:0 274 223 6214
Site:http://www.kutahyakutup.gov.tr/TR,86633/evliya-celebi-edebiyat-muze-kutuphanesi.html

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Edebiyat Müze Kütüphaneleri Projesi” kapsamında daha önce hizmete açılan Ankara Mehmet Akif Ersoy, Adana Karacaoğlan, İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır Ahmed Arif ve Erzurum Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanelerinden sonra 6’ncısı olarak Kütahya da Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi açılmıştır.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanemizde kütüphane hizmeti yanında mesai saatlerine bağlı kalınmaksızın edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı, kültürel faaliyet düzenlenmektedir.

Bu kapsamda, Kütahya Belediyesi tarafından süresiz ve bedelsiz olarak Bakanlığımıza tahsis edilen eski Yüksek Kahve binasının, Bakanlığımız ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile teşhir ve tanzim uygulaması yapılmıştır. Bina İki katlı olup bahçesi ile birlikte toplamda 287 m2 dir.  Aslına uygun olarak restore edilen ve çevre düzenlemesi yaptırılan Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin açılış töreni, 07 Mayıs 2013 Salı günü Bakan Yardımcımız Sayın Abdurrahman ARICI, Kütahya Valisi Sayın Kenan ÇİFTÇİ, Kütahya Belediye Başkanı Sayın Mustafa İÇA, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Yunus Erdoğan’ın ve Kütahya halkının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanemizde; Türk ve Dünya edebiyatından Kütahyalı yazarlara ve şairlere ait bir seçki ve edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5.000 kitap, edebiyat ve sanat konulu 83 süreli yayın yer almaktadır. Ayrıca Kütahyalı yazar ve şairlere ait yazma eserlerin tıpkıbasımları ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde, başka dillerde yayımlanan tüm eserler yine bu kütüphanede okuyucuların yararına sunulmaktadır. Bununla birlikte okuyucularımızn faydalanmaları için 2 adet dizüstü bilgisayar, wireless ve fotokopi makinesi bulundurulmaktadır.kynk:(http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCtahya)

Şehrini Seç