Şaphane Kocaseyfullah Camii

Şaphane Kocaseyfullah Camii, Kütahya, Şaphane, Tarihi Yerler Şaphane Kocaseyfullah Camii, Kütahya, Şaphane, Tarihi Yerler

Tahmini 700 yıllık derin tarihi geçmişe sahip Kocaseyfullah Cami Kütahya'nın merkeze yaklaşık 128 km uzaklığında bulunan  Şaphane ilçesinde yer almaktadır.Ulucami olarak anılan bu camiyi Mimar Sinan'ın kalfalarından Kocaseyfullah'ın yaptığı ve bu sebeple adının Kocaseyfullah Cami olarak anıldığı bilinmektedir. Tamamı ahşap malzemeden yapılan ve İç mekanı 615 metrekare olan bu camide 1000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir.

Kocaseyfullah Cami'sinde mihrabın sağ ve solunda bulunan 210 santimetre uzunluğunda ve 43 santimetre çapında ahşap sütunlar cami tabanındaki sismik hareketlerin izlenmesi için 700 yıl önce cami inşaatı esnasında yapılmıştır. Olası yer sarsıntılarına karşı terazi görevi yapan ve cami zemin seviyesinin ölçümü için konulan iki sütun halen işlevini sürdürmektedir. Yüzyıllardır camide görev yapan imamlar, olası deprem durumunda yerleşim dengesinin düzgünlüğünü kontrol etmek için sabah namazları öncesinde ortalarından birer çivi ile tutturulan sütunların güvenliğini denetledikten sonra cemaate namaz kıldırırlarmış. Deprem, toprak kayması ve diğer yer sarsıntıları durumunda herhangi bir sütunun milimetrik ölçüyle kayması durumunda dairesel dönüşünü tamamlanamayacağından caminin zemin dengesinin bozulduğu anlaşılıyormuş. Uzmanlar Avrupada bile o yıllarda rasathanenin bulunmaması ve 700 yıl önce bu caminin mihrabına deprem izleme mekanızması kurulmasının dikkat çekici olduğunu söylüyor.

Kocaseyfullah Cami'yi diğer camilerden ayıran önemli özelliklerden biri de cami içindeki Fransız yapımı olduğu bilenen 700 yıllık tarihi saattir. Fransızların saati doğu tekniğiyle süsleyip dış yüzünü yenilettikleri de söylenmektedir. Ayrıca Kocaseyfullah Cami Ahşap oyma süslemeleri ve içerisinde bulunan pek çok arapça yazı ile gerek yerli gerekse yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

Yerli halk da bu tarihi mirası gelecek kuşaklara aktarmak ve devamlılığını korumak için elinden gelen gayreti göstermeye devam ediyor.

Şaphane Kocaseyfullah Camii, Kütahya, Şaphane, Tarihi Yerler

Burçin S.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( KÜTAHYA ŞAPHANE )

Şehrini Seç