Barış Başoğlu: Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesinde bu yıl hedefimiz 50 bin kullanıcı

Kütahya Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Barış Başoğlu , 2016 yılı içerisinde 42 bin 681 kullanıcıya ulaşıldığını , 2017 yılı hedeflerinin ise 50 bin kullanıcı olduğunu söyledi .
Başoğlu , “Vahid Paşa İl Halk Kütüphanesi , 38 bin civarında koleksiyon , 254 çeşit süreli neşriyat , günlük 3 çeşit yaygın günce ve 9 çeşit mahalli günce ile okuyucularına hizmet sunmaktadır” dedi .
Vali Ahmet H . Nayir daha sonra Kütahyalı çocuk edebiyatı yazarı Gülten Dayıoğlu ile Kütahya Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan ‘Gülten Dayıoğlu Çocuk Kütüphanesi’ni ziyaret etti .
Vali Nayir’e bilgiler veren kütüphane sorumlusu Hafize Evran , kütüphaneye 2 bin 300 üyenin kayıtlı olduğunu , 3 bin 600 çocuk ve gençlik kitabıyla hizmet verdiklerini kaydetti .
Gülten Dayıoğlu Çocuk Kütüphanesi’nin ardından Kütahya Belediyesi Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi’ni ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir , Yazma Eserler , Süreli Yayınlar , Mustafa Yeşil Özel Arşivi , İhsan Özmumcu Koleksiyonu , Nadir Eserler ve Başvuru Kitapları bölümünde incelemelerde bulundu .
Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi hakkında Vali Ahmet H . Nayir’e bilgiler veren Kütüphaneci Emine Gedik , “Yazma eserlerimizin sayısı 534 adettir . Yazma eserler ağırlıklı olarak dini ilimler , edebiyat ve tarih konularını içerir . Kitap , müsvedde , risale , cönk , haşiye , istinsah nüsha gibi ayrımlı formlardaki yazma eserlerin tamamı Bilgisayar ortamına aktarılmıştır” şeklinde konuştu .
Vali Ahmet H . Nayir , Kültür ve Turizm Bakanlığı , Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Edebiyat Müze Kütüphaneleri Projesi” kapsamında açılan Türkiye’de 6 . olan Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’ni de ziyaret ederek incelemelerde bulundu .
Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi hakkında Vali Ahmet H . Nayir’e bilgiler veren kütüphaneci Yusuf Özlü , “Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanemizde; Türk ve Dünya edebiyatından Kütahyalı yazarlara ve şairlere ilişkin bir antoloji ve edebiyat kuramına ait takribi 5 bin kitap , edebiyat ve sanat konulu 83 süreli neşriyat mekan almaktadır . Ayrıca Kütahyalı yazar ve şairlere ilişkin yazma eserlerin tıpkı basımları ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde , başka dillerde yayımlanan bütün eserler yine bu kütüphanede okuyucuların yararına sunulmaktadır” dedi . (EFE)
30.03.2017 11:17:29

Şehrini Seç