Akhisar Karaköy Çamlığı

Akhisar Karaköy Çamlığı, Manisa, Akhisar, Gezilecek Yerler Akhisar Karaköy Çamlığı, Manisa, Akhisar, Gezilecek Yerler

Adres:Akhisar/Manisa

Karaköy, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.Köyün adının köyde bulunan Karaca Ahmet türbesinden geldiği sanılmaktadır.
Karaca Ahmet Sultan ilr ilgili kaynaklarda yazılanan göre  ;Karaca Ahmet Sultan’ın Hacı Bektaş Veli’nin yanında dervişlik hizmeti yaptığı O’nun tarafından yetişitirildiği Alevilik ‘te 12 Hizmetten biri olan “Gözcü”lük görevinin bizzat Pir Hacı Bektaş Veli tarfından verildiği o günden beri kendisinin “Gözcü Karaca Ahmet Sultan” diye anıldığını,bugün Alevi cemlerindeki “Gözcü”lük hizmetinin hala O’nun ismi ile yapıldığını kaydetmektedir.

Hacı Bektaş Veli’nin Vilayetnamesinde Hacı Veli’nin Karaca Ahmet Sultan’a ; “Karaca’m ,Karaca’m.....bir yerde mekanın olsun,kırk yerde çerağın yansın.....! dediği yazılıdır.

Buradan anlaşılan ;O’nun biryerde yerleşip oturması ama sayısız yerde çerağının yanması çevresini aydınlatılması ,çevresindeki insanları irşat etmesidir.Karaca Ahmet Sultan’ın Anadolu’da yedi yerde mekanının olduğu yani yatırının olduğunu da tarihi ile ilgili yazılılanlardan öğreniyoruz.Bunlar; Manisa, Aydın, Afyon, Sivrihisar ve İstanbul ‘dur. Manisa’daki ;Akhisar /Karaköy’de ,Eşme deki ,Karaca Ahmet Köyü’nde annesi Sultan Ana ‘nında mezarı olduğu biliniyor.

Karaca Ahmet Sultan’ın adı Manisa ve Afyon Karahisar’ın fetihlerinde de geçiyor.1371 tarihli Saruhan Oğulları’nın son hükümdarı İshak Çelebi ‘nin vakıf olarak bağışladığı topraklar için düzenlenen Vakıfnamede; “Süleyman Horosani oğlu Karaca Ahmet” diye imzası bulunuyor.

1397 tarihinde düzenlenen bir başka vakfiyede ise ; “Gökçeağaç denilen iki kıt’a arazinin Cem’isinden gelen hasılat Eş-şeyh arif-i billah Karaca Ahmet Tekkesi’nin misafirleriyle Tekkenin sakinlerine orada yapılmış merkadın hizmetçileri ile gelip gidenlere ,halin iktizasına göre tamamıyle sevkedilecektir.” Deniyor. Köyün eski gelenek ve görenekleri azda olsa günümüzde yaşatılıyor.köy düğünlerinde harmandalı,zeybek oyunu,halaylar davul zurna eşliğinde oynanır.kına geceleri değişmeyen adetlerimizdendir.asker uğurlama törenleri yapılır. Manisa iline 67 km, Akhisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi zeytin ve tütüncülüğe dayalıdır.Köyün ekonomisi zeytin ve tütüncülüğe dayalıdır.(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Karak%C3%B6y,_Akhisar).

Manisa Akhisar Gezilecek Yerler

Şehrini Seç