Sertifikalarını alıp kendi işlerini kurdular

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası , geçtiğimiz yılın son ayında düzenlediği iki girişimcilik kursuyla 59 girişimci adayı yetiştirdi . Odanın düzenlediği toplam 19 girişimcilik kursundan sertifika alanların sayısı 493’e ulaşırken , bunlardan 65’inin kendi işyerini açtığı öğrenildi .
Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın KOSGEB Manisa Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde 2010 yılından beri açtığı girişimcilik eğitimleri geçtiğimiz yıl en üst seviyesine ulaştı . Son 6 yılda düzenlenen toplam 19 kurstan 9’u 2016 yılında gerçekleştirildi . Oda , kesif istek üzerine geçtiğimiz aralık ayında iki kursu daha düzenleyerek , girişimci adayları kervanına 59 kişinin daha katılmasına öncülük etti . 2016 yılında düzenlenen 9 kurstan girişimcilik sertifikası alanların sayısı 219 olarak gerçekleşti . Altı yılda sertifika sahibi olanların toplamı ise 493 oldu .
İlk girişimcilik kursunu 2010 yılında açan Salihli TSO , 2016 yılında bu alanda atağa kalktı . Salihli TSO’ya bağlı Selendi’de 1’i Şubat , 2’si de Mart aylarında toplam üç kurs açıldı . Manisa’nın en uzak ilçesi olan Selendi’de 66 girişimci adayı yetiştirildi .Yine Salihli TSO’ya bağlı olan Kula’da da biri Ocak , biri de Mart’ta düzenlenen girişimcilik eğitimlerinde toplam 46 kişi girişimcilik sertifikası almaya hak kazandı .
Salihli’de 2016 yılının Mart ayında düzenlenen kursta 23 , Nisan ayında düzenlenen kursta ise 25 girişimcilik adayı sertifika aldı . Bu eğitimlerin Selendi ve Salihli’de olan 7’si Arman Takan , Kula’da düzenlenen iki eğitim ise Hakan Selçuk tarafından gerçekleştirildi .

Hibe ve krediler artınca istek de arttı
KOSGEB’in girişimcilik bağışlama ve kredilerinin artırması üzerine , 2016 yılında Salihli TSO’daki eğitimlere kesif müracaat yapıldı . Girişimcilik hibelerinin 30 bin TL’den 50 bin TL’ye ve kredi limitinin de 70 bin TL’den 100 bin TL’ye çıkartılması üzerine , girişimcilik eğitimlerinde istek patlaması yaşandığını belirten Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı İbrahim Yüksel , şu bilgileri verdi:
“Salihli TSO’nun 18 ve 19’uncu eğitimini 2016 yılının son ayında tamamladık . Taleplerin kesif olması nedeniyle , önceki 5 yılda gerçekleştirdiğimiz dek kursu bir yılda tamamlamış olduk . Toplam 19 kursun 9’unu bir yılda gerçekleştirdik . 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı , bu adet daha da fazla olurdu diye öngörü ediyoruz . Yılbaşından itibaren eğitim taleplerinde büyük bir patlama yaşandı . Kula , Selendi ve Salihli’de 500 kişi eğitim almak isteğinde bulundu . Biz de ilk sefer Salihli dışına çıkarak Kula’da 2 , Selendi’de 3 kurs düzenledik . Bugüne dek Salihli TSO’nun kurslarında 493 kişi sertifika almaya hak kazandı . Bunlardan 65 kişinin iş planı KOSGEB tarafından onaylandı ve işyerini açtı . Türkiye genelinde yüzde 10 olan işyeri açma oranı , Salihli’de yüzde 20’ler düzeyinde bulunuyor . Taleplerin bu dek artması bir yandan burs oranlarının artmasıyla açıklama edilebilir . Ama işsizliğin artmasının da mühim bir etkisinin olduğunu düşünüyoruz . Talep geldiği sürece yeni girişimci adayları yetiştirmeye devam edeceğiz . Biz bu kurslarla genç nüfusun başka şehirlere göçünü engellemeye çalışıyoruz . Amaçlarımızdan biri de istihdama katkı sağlamak ve ekonomiyi bir nebze de olsa canlandırmaktır”
05.01.2017 18:47:24

Şehrini Seç