Sayacılar çıkar bulamamaktan şikayetçi

Manisa’nın Kula ilçesinde sayacılık yapan esnaf , çırak bulamamaktan yakınırken , eğitim sisteminden dolayı artık çırak bulamadıklarını belirtti .
Doğal yahut yapay deriler ile tekstil ürünlerinden kesilmiş parçaları makinelerle işleyerek ayakkabı modeline uygun hale getiren sayacı ustaları çırak bulamamaktan yakınıyor . Ayakkabı ihtiyacına yanıt verebilmek için güzel görünümlü özellikleri de göz önünde bulundurarak çalıştıklarını söyleyen ve 30 yıldır sayacılık mesleği ile uğraşan İsmail Çanşalı , gün geçtikte sayacılık mesleğinin sona geldiğinini çırak bulamadıklarını söyledi . Sayacı Ustası İsmail Çanşalı , 30 yıldır sayacılık mesleği yapıyorum . Çıraklıktan başladığım mesleğimi severek yapıyorum fakat eğitim sistemi değiştikten sonra bu meslekte çırak bulamaz hale geldik . Önceden anne-babası çocuğu yanımıza getiriyordu . Bu eğitim sistemi çıktıktan sonra çıraklar tamamen yok oldu . Benim çıraklık zamanımda aileler çocuklarını getiriyordu ‘eti senin , kemiği benim diyordu’ ama şimdi öyle bir şey yok . İşe başlamak için gelen bazı çocuklar ise ‘ben kaç para alacağım , kaç saat çalışacağım’ gibi sorular soruyor . Biz böyle bir şey görmedik . Çırak önce bir gelir , işe bir bakar , temizliğine , işçiliğine bakılır , ondan sonra böyle şeyler konuşulur . Onun için de çırak yetişmiyor . Gelenlerde bu mesleği beğenmiyor . ‘Pis’ diyor . Eğer çırak bulamazsak bu meslek biter dedi .
Ayakkabı sektöründe zor günler yaşandığını belirten Sayacı Akın Karabulut ise , İmalat sektörü zora girince haliyle sayacılar da zorda . Birde alttan çırak yetişmiyor . Şuan çoğu imalatçı zarar edip dükkanını kapatıyor . Maliyetin altında mal satıyor mecburen . Satınca da işin altından kalkamıyor zarar ediyor dedi .
İlkokul okuma yaşının yükselmesinden dolayı çırak bulamadıklarını belirten Karabulut , Artık çırak yetişmiyor . Eskiden herkes çocuklarını zanaata verirdi . Şimdi herkes okusun adam olsun , okusun para kazansın diyor . Zanaata kimse rağbet etmiyor . Böyle giderse sayacılar adam bulmakta zorlanacak . Bütün sektörün alt yapısından gelen çırak yok dedi .
10.01.2017 11:35:14

Şehrini Seç