Uzmanlar ani hava değişikliklerine karşı uyardı

Kula Toplum Sağlığı Başkan Dr . Rıza Çete , ani hava değişiminin nezle ve gribal enfeksiyonlara yol açtığına dikkat çekerek vatandaşları ikaz etti .
Ani hava değişikliklerine karşı uyarıda bulunan Kula Toplum Sağlığı Başkan Dr . Rıza Çete , nezle ve gribal enfeksiyonların birbirine benzediğini belirtti . Gribin genellikle kış ve bahar aylarında görülmesi nedeni ile “mevsimsel hastalık” olarak adlandırıldığını kaydeden Çete , “Grip ve nezle teneffüs yollarını etkileyen , fakat ayrımlı virüslerden kaynaklanan hastalıklardır . Soğuk algınlığı , influenza virüsü dışındaki 100’e yakın virüsün neden olduğu , çok daha hafif seyirli bir hastalıktır . Genellikle grip , soğuk algınlığından daha ağır seyreder . Gripten ayrımlı olarak soğuk algınlığında ateş , baş ağrısı , vücut ve kas ağrısı , halsizlik ve kuru öksürük daha az bulunan yada hafif görülürken; boğaz ağrısı , burun tıkanıklığı ve burun akıntısı daha sık yaşanmaktadır . Soğuk algınlığı sırasında kişi hastalığı ayakta geçirebilir . Grip sırasında hastalar günlük işlerini yapamaz duruma gelebilir” dedi .
Gribin sağlığı bozuk bireylerin öksürme , hapşırma ve konferans esnasında yaydıkları damlacıkların , sıhatli bireyler tarafından teneffüs yoluyla alınması , nadiren de bu damlacıkların bulaştığı yüzey ve nesnelere temas temasla bulaştığını söyleyen Çete , bu nedenle nezle ve gribin ev , iş yeri , okul , kreş , anaokulu ve toplu nakliyat araçlarında daha kolay geçtiğini söyledi .
Hastalıklardan korunma yollarını anlatan Dr . Çete , Çete Hastalığı önlemek için aşılanma , antiviral ilaçlarla korunma ve hastalığın erken başlangıç döneminde antiviral ilaç kullanma yöntemleri arasında karşılaştırmalı çalışma yapılmış ve aşılanma en etkili yol olarak bulunmuştur . Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde vitaminlere altından kalkabileceklerinden çok daha ağır misyonlar yükleniyor . Vitamin sözcüğünün kökeni vital amindir yani protein yapısındaki yaşamsal maddeler . Ancak zaman göstermiştir ki , bu bileşikler ne amin yapısındadır ne de o kadar yaşamsal işlevleri vardır . Vitaminimiz eksik olmasın mutlaka , ancak vitaminlere güvenerek hem aşılanmayı hem de gerektiğinde ilaç kullanmayı aksatmayalım dedi .
14.02.2017 15:09:36

Şehrini Seç