Manisa Spil Dağı Milli Parkı

Manisa Spil Dağı Milli Parkı, Manisa, Manisa Merkez, Parklar Manisa Spil Dağı Milli Parkı, Manisa, Manisa Merkez, Parklar

Manisa Spil Dağı Milli Parkı’nda ormana doyacaksınız. Florası çok zengin olan parkta aynı zamanda birçok hayvan çeşidine de rastlayabilirsiniz. Ayı, karaca, porsuk, çakal, sansar, kurt, dağ keçisi, akbaba, domuz parkta görülebilen başlıca hayvan çeşitleridir. Kışı bembeyaz örtüyle kaplı, bol karlı ayrı güzel, yazı yemyeşil bambaşka bir güzeldir.

1969 yılında milli park ilan edilen Manisa Spil Dağı Milli Parkı , dağcılar içinde çok sevilen bir tırmanış rotasıdır. Ayrıca Manisa’lılar tarafından at alanı diye bilinen milli park da  at biniciliği için günü birlik at biniciliği işletmeleri vardır.
 

Milli park mitolojik olarak da zengindir. Mitolojik hikayeye göre park ismini Tanrı Kronos’un karısı Kybele Sipylena 'dan almıştır.  Bitki, hayvan ve bereket tanrıçasıdır Kybele. Dağ, bunun yanında Tantalos, Niobe ve Pandereos ile ilgili hikayelerde de yer alır.

Spil dağının en ünlü bitkisi olan Manisa Lalesi’ne de milli park içinde rastlayabilirsiniz. Bu lale özellikle Osmanlı zamanında çok sevilmiş, İstanbul’a götürülmüş, hatta bir döneme adı verilmiştir.

Milli park oldukça yüksekte bulunuyor. Muhteşem manzaralar sunuyor. Spil Dağı Manisa ile İzmir arasında yer aldığı için farklı farklı bölgelerinden Yunt Dağı, İzmir Körfezi, Aliağa Körfezi, kuşbakışı Manisa şehrini görme imkânı tanıyor. 1517 metre yüksekliği olan park alanı şehrin havasına göre 10-15 derece daha soğuk olduğu için özellikle kış gezilerinizde sıkı giyinmekte fayda var.

1995 yılında turizm merkezi ünvanını da alan milli park da dağ evlerinde kalabilirsiniz. Günü birlik gezi yaparak piknik ve oyun alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Kır kahvesinde taze çayınızı içip, temiz havayı manzara eşiliğinde soluksuzca içinize çekebilirsiniz.

Manisa Spil Dağı Milli Parkı’na gitmek için sadece kendi aracınızla gitmek zorundasınız. Maalesef şehirden kalkan bir dolmuş veya servis bulunmuyor.

 

Manisa Spil Dağı Milli Parkı, Manisa, Manisa Merkez, Parklar

Ahmet A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MANİSA MANİSA MERKEZ )

Şehrini Seç