Manisa Yoğurtçu Kalesi

Manisa Yoğurtçu Kalesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler Manisa Yoğurtçu Kalesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Manisa Yoğurtçu Kalesi, son Bizans zamanında, XIII.yüzyılda karakol kalesi olarak, stratejik bir yere yapılmıştır.
Kesme taş ve moloz taştan yapılan kalenin planını çıkarmak mümkün olamamıştır. Günümüze oldukça az sur duvarları ile bir burç parçası gelebilmiştir. Uzmanlar kalenin kare şeklinde olduğunu tahmin etmektedir.
Manisa Yoğurtçu Kalesi, Manisa merkeze 20 km mesafede ki, Uzunburun Köyü yakınlarında bulunur. Gediz Vadisi’ne tepeden bakan ve vadiye hakim Manisa Yoğurtçu Kalesi'nin 12.yüzyıl sonları ya da 13.yüzyıl başlarında yapılmış olması muhtemeldir.
Kuzey cephesi sarp kayalık üzerine oturmuştur. Kareye benzer planı olan iç kale güney , batı, doğu yönünde bir dış surla çevrilmiştir ve dış sur belirli Aralıklarla kulelerle tahkim edilmiştir. Güneyinde bulunan dış surun doğu ve batı bölümleri malesef yıkılmıştır. Kuzeyden bakıldığında son derece sağlam ve çarpıcı bir tasarıma sahip olan iç kaledeki mekanların büyük bir kısmı yıkık vaziyettedir..

Halk arasında “Yoğurtçu Kalesi” adıyla anılmaktadır. Ciddi bir kazı çalışması yapılmayan kale, turizme hizmet için tarihçilerin ilgisini beklemektedir.

Adres:Merkez/Manisa

Manisa Yoğurtçu Kalesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Ahmet A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MANİSA MANİSA MERKEZ )

Şehrini Seç