Manisa Ulu Cami Ve Külliyesi

Manisa Ulu Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler Manisa Ulu Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler
Üç ana binadan oluşan Manisa Ulu Camii, Spil Dağı'nın kuzey yamacında bulunuyor. Şehre hakim bir konumda yer alan camii, muhteşem bir eserdir. Caminin binalarından biri türbesidir. Hamam diğer binada bulunur. Öteki binada ise medresesi bulunuyor. Saruhan Bey'in torunu olan İshak Çelebi tarafından 1366 senesinde Mimar Emet Bin Osman'a Camii ve külliye yaptırılmış. Antik mimari tasarımın yapıldığı yapıda, tuğla ve taş kullanıldığı göze çarpıyor.
 
Manisa Ulu Camii enine dkdörtgen bir planla yapılmış. Sekizgen ayak sistemi üzerine oturtulmuş büyük kubbe camiye harika bir ihtişam katıyor. Bu muhteşem eserin minaresi ise bir tane. Beylikler dönemi Türk ahşap oymacılığının harika örneklerinden biri olan minberi hakiki kündekari yöntemi ile yapılmış. Sırf bu minberi görmek için bile bu eser ziyaret edilir. Minberin orjinal kapısı ise Manisa Müzesi'nde sergileniyor.
 
Fethiye Medresesi olarak anılan medresesi ise cami yapıldıktan on yıl sonra yine camiyi yapan mimar tarafından yapılmış. Caminin batı tarafında bulunan bitişik bina tek eyvanlı ve iki katlıdır. Manisa'nın en eski medresesi olduğu söyleniyor. Taç kapısı denen yerin iki tarafında da çeşme bulunuyor. Türbe de ise dört adet sanduka bulunuyor. İshak Çelebi ve ailesine ait olduğu sanılıyor. 
 
 
Külliyenin hamamı ise Manisa'lılar tarafından “Çukur Hamam” olarak biliniyor. Malesef oldukça yıpranmış. Hamamın külliyeye gelir getirmesi düşüncesi ile kurulduğunu vakfiyesinden anlıyoruz. Umarız kısa zamanda aslına uygun olarak restore edilir. 
Adres: İshakçelebi Mh., 45010 Manisa
Manisa Ulu Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Ahmet A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MANİSA MANİSA MERKEZ )

Şehrini Seç