Manisa Hatuniye Cami Ve Külliyesi

Manisa Hatuniye Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler Manisa Hatuniye Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler
1490 yılında II.Bayezid’ın eşi Hüsn-i Şah Sultan tarafından yaptırılan külliye camiinin, sıbyan mektebi , medresesi ve imarethanesi bulunmaktadır.
 
Hatuniye Camii 'nin planı dikdörtgen şeklindedir. Tek minaresi olan sade bir camidir. Ana mekan, sekizgen bir kasnak üzerine oturmuş, bir adet büyük ve iki yanda ise ufak kubbeler ile üsttü örtülmüştür. Altı sütun üzerine oturan beş adet ufak kubbe ile son cemaat yeri kapatılmıştır. Zikzak kırmalarla süslü olan minaresi , yalancı kündekari yöntemi ile yapılmış olan minberi, Türk süsleme sanatlarının hoş örneklerinden biridir.
 
Caminin batı kısmında bulunan sıbyan mektebi dikdörtgen planlı olup tuğla hatıllı, kaba yonu taş örgü yöntemi ile inşa edilmiştir.
 
Külliyenin imarethane ve medrese olan bölümleri malesef , öteki çoğu eser gibi, Kurtuluş Savaşı sırasında yanıp yıkıldığından günümüze ulaşamamıştır.
 
Gelir getirmesi amacıyla 1497 yılında da Kurşunlu Han külliyeye eklenmiştir. Resmi kayıtlara göre Kurşunlu Han alt tarafta 36, üst trafta 38 odaya, havuzlu ve büyük bir avluya, bir de ahıra sahiptir.
 
Adres: 1. Anafartalar Mh., 45020 Manisa
Manisa Hatuniye Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Ahmet A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MANİSA MANİSA MERKEZ )

Şehrini Seç