Manisa Sultan Cami Ve Külliyesi

Manisa Sultan Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler Manisa Sultan Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Herkesin bildiği ünlü Mesir Macunu’nun halka saçıldığı cami olduğu için toplum arasında Mesir Camii adıyla da anılmaktadır. Her yıl düzenlenen etkinliklerle mesir macunu bu camiden atılır. Son zamanlarda bu etkinlikler bir festival havasında geçmekte, yabancı ülkelerden gelen katılımcılarla geçit törenleri yapılmakta, gitgide dünya çapında bilinirliği artmaya devam etmektedir.  

Kanuni Sultan Süleyman mutasarrıf beyi olarak Manisa’da görev yaptığı dönemde annesi Hafsa Sultan’da yanında bulunmaktadır. İstanbul’a gidip tahta çıkan Sultan Süleyman, Mimar Acem Ali’yi Cami, İmaret , Hankah , Medrese ve  Sıbyan mektebi olan bir külliye inşa etmesi için görevlendirmiştir. Tüm bu yapılar 1522 yılında tamamlanmıştır. Çifte hamam ile dar-üş şifa ise daha sonra ilave edilmiştir.

Cami 16.yüzyıl Osmanlı mimarisinin ildeki en önemli örneklerindendir. Kesme taş ve tuğla kullanılarak yapılan  külliyenin ana binası olan cami, ortada bir büyük, yanlarda iki ufak kubbeyle örtülmüş, iki minareli bir camidir. Mermer minberi oyma ve kabartmalardan oluşur. Kadınlar mahfelinde ise ahşap oymalar kullanılmıştır. 

Cami avlusunun kuzeyini çevreleyen medrese binası, ana girişi kuzey tarafına bakan on odalı bir binadır. Beşik tonoz ile misafirhane ve yemek odaları  örtülmüş,  öteki mekanlar kubbe ile kapatılmıştır.

Medrese binasının kuzeydoğu tarafında iki odası olan sübyan mektebi, kuzeyinde bulunan hamam ve dar-üş şifa, çeşitli zamanlarda birçok onarım görmüş ve bu sayede sağlam olarak günümüze o hali ile ulaşmıştır. Hamamın kadınlar ve erkekler bölümleri de aynı mimari düzenleme ile yapılmıştır. Soğukluk ve ılıklık bölümleri yan yanadır. Sıcak bölümün orta kubbesinin kasnağından yedi aydınlatma penceresi vardır, bunun dışında kubbelerin ortasına birer aydınlatma feneri yapılmıştır.

Kurtuluş Savaşı sırasındaki yangında yanan ve malesef sonraki yıllarda da yıkılan hankah ve imarethane binalarının yeri sonraki yıllarda park biçiminde düzenlenerek “Sultan Parkı” adı verilmiştir.

Adres:Mimar Sinan Mahallesi Şehzadeler/Manisa

Manisa Sultan Cami Ve Külliyesi, Manisa, Manisa Merkez, Tarihi Yerler

Ahmet A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MANİSA MANİSA MERKEZ )

Şehrini Seç