Sarıgöl Afşar Barajı Ve Mesire Yeri

Sarıgöl Afşar Barajı Ve Mesire Yeri, Manisa, Sarıgöl, Gezilecek Yerler Sarıgöl Afşar Barajı Ve Mesire Yeri, Manisa, Sarıgöl, Gezilecek Yerler

Adres:Sarıgöl/Manisa

Tahminen 1300 yıllarında Afşar Türkmenleri'nden olduğu bilinen bir beyin köyün çevresine gelerek yerleştiği ve bu ilk yerleşenlerin köye Afşar adını verdikleri bilinmektedir. Köye ilk yerleşenler, Yıldırım Beyazıt'ın 1389 yılında Alaşehir'i fethinden sonra, Afşar Türkmenleridir. Köyün, bulunduğu yer itibariyle göçebeliğe ve hayvancılığa müsait olmasından dolayı burasını seçmişlerdir. Köy, sırasıyla Bizans, Anadolu Selçukluları, Osmanlı Devleti'nin toprakları içerisinde kalmıştır. Cumhuriyetten önce Aydınoğulları Beyliği'ne bağlı kalmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra Manisa iline bağlanmıştır.

Köyün kuzeybatısındaki Ören mevkiinde Roma-Bizans dönemine ait kalıntılar, güneyde Bali Bey(Ezan Tepesi), doğuda Bezirganlı mıntıkalarında Müslüman mezarlarına rastlanmaktadır. Baraj sahasında da Afşar Emirleri'nden birine ait olduğu sanılan bir kümbet vardır.Kümbet yakınında ise Müslüman ve Hristiyanlara ait mezarlar bulunmaktadır.

Yunanlar köyümüze geldiğinde, köyümüzdeki insanlar yüklerini eşeklere yükleyip, hayvanları sürüp, konaklaya konaklaya Denizli ili, Buldan ilçesine kadar gitmişler. Orada iki yıl dört ay kalmışlar. Sonra köyümüzdeki bazı insanlar köyümüzü savunarak doğudan Yunanlara ateş açmışlar. Yunanlar kaçmış. Buldan’a giden köylüler, onların gittiklerini duyunca köyümüze geri gelmişler. Atatürk, Afşar Barajı'nın olduğu yerden, keskin zekasıyla, Yunanlara kendini belli etmemek için eskici kılığında gelmiş. Durumu denetim altına almış. (O zamanlar baraj ormanlık bir alanmış.) Sonra köyden tek bir kişiye ben Atatürk'üm demiş. Sonra, Yunanlar Buldan'ı işgale gitmişler.Bunları bizim köyden duyan Atatürk, Buldan'a gidip Yunanlarla savaşmış. Sonra Sarıgöl, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Manisa, İzmir gibi yerleri kurtararak düşmanı denize dökmüş.(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Af%C5%9Far,_Sar%C4%B1g%C3%B6l).

Şehrini Seç